A navarrai segélyhívó, a DYA 9.50 –kor kapta a névtelen telefonhívást a Navarrai Egyetem (UN) területén elhelyezett bombáról. A kisebbségi spanyol baloldali kormányhoz közeli El País közölte a belügyminiszter, Alfredo Pérez Rubalcaba véleményét is: a Vitoriából telefonáló ismeretlen vagy tévedett, vagy szándékosan vezette félre a hatóságokat, mert nem volt egyértelmű, hogy a szomszédos Álava provincia székhelyén, Vitoriában (Gasteiz) vagy a navarrai Pamplonában robban a megjelölt fehér Peugeot egy óra múlva a Kommunikációs Kar parkolójában.
A rendőrség az első jelentések alapján 80 kilósra becsüli a bomba súlyát. Minden lap megjegyezte, hogy pontosan két nappal ezelőtt tartóztatták le Valenciában és Pamplonában az újjászervezett Nafarroa-kommandó tagjait, nagy mennyiségű robbanóanyaggal együtt. Ugyancsak minden lap, főleg a két mérvadó navarrai lap internetes változata emlékeztette olvasóit, hogy 29 év alatt ez már a hatodik merényletük az egyetem ellen. A konzervatív Abc idézte a közép-amerikai El Salvador fővárosában, San Salvadorban tartózkodó spanyol uralkodó, I. János Károly király és a szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero közös nyilatkozatát, amelyben mindketten elítélték a minden bizonnyal a Baszk Haza és Szabadság nevű fegyveres szervezet, az ETA újabb merényletét. A lap címoldalán közölte az egyre divatosabb netes jelenség, a szemtanúk amatőr felvételeit is az újabb merényletről.
A közelmúlt eseményei is szerepet játszhattak a csütörtöki robbantásban: a múlt hét elején a mérsékelt baszk nacionalisták madridi frakciója csendben megszavazta a kisebbségi spanyol baloldali kormány költségvetési vitájának megkezdését, miközben az autonóm baszk tartomány vezetője ellenzi, hogy olyan pártok kerüljenek kormányra Baszkföldön, amelyeket Madridból távirányítanak. A hazafias (abertzale) baloldal pártjai a múlt héten közleményben jelentették be, hogy ezért, és a Baszkföldön uralkodó – megfogalmazásuk szerint – rendkívüli állapot miatt (az elmúlt hetekben betiltottak újabb két baszk baloldali pártot), felmondottnak tekintik az 1979-ben elfogadott és azóta is érvényes úgynevezett gernikai statútumot. Áprilisban esedékesek a következő tartományi választások, amelyen nagy valószínűséggel új összetételű autonóm kormány kap megbízást, és a patthelyzet felborulása miatt egyelőre biztosra lehet venni a további merényleteket.
(Abc, El País, El Mundo, Diario de Noticias, Diario de Navarra, a szerző saját korábbi írásai)