Ezúttal egyetemi kar volt az ETA célpontja + Képek

Minden mérvadó spanyolországi lap és hírportál vezető helyen foglalkozott a csak részben baszk lakosságú Navarra székhelyén, Pamplonában történt délelőtti robbantással. Viszonylag jelentősek az anyagi károk – a több kiégett gépkocsin kívül főleg az ablakok üvegcserepei és szilánkjai okoztak zúzódásos vagy vágott sérüléseket –, a mentők eddig már 22 könnyebb sérültet láttak el a helyszínen. A szemtanúk szerint is kész csoda, hogy nem halt meg senki a robbanásban.

2008. 10. 30. 18:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fotó: Reuters

A navarrai segélyhívó, a DYA 9.50 –kor kapta a névtelen telefonhívást a Navarrai Egyetem (UN) területén elhelyezett bombáról. A kisebbségi spanyol baloldali kormányhoz közeli El País közölte a belügyminiszter, Alfredo Pérez Rubalcaba véleményét is: a Vitoriából telefonáló ismeretlen vagy tévedett, vagy szándékosan vezette félre a hatóságokat, mert nem volt egyértelmű, hogy a szomszédos Álava provincia székhelyén, Vitoriában (Gasteiz) vagy a navarrai Pamplonában robban a megjelölt fehér Peugeot egy óra múlva a Kommunikációs Kar parkolójában.

Fotó: Reuters

A rendőrség az első jelentések alapján 80 kilósra becsüli a bomba súlyát. Minden lap megjegyezte, hogy pontosan két nappal ezelőtt tartóztatták le Valenciában és Pamplonában az újjászervezett Nafarroa-kommandó tagjait, nagy mennyiségű robbanóanyaggal együtt. Ugyancsak minden lap, főleg a két mérvadó navarrai lap internetes változata emlékeztette olvasóit, hogy 29 év alatt ez már a hatodik merényletük az egyetem ellen. A konzervatív Abc idézte a közép-amerikai El Salvador fővárosában, San Salvadorban tartózkodó spanyol uralkodó, I. János Károly király és a szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero közös nyilatkozatát, amelyben mindketten elítélték a minden bizonnyal a Baszk Haza és Szabadság nevű fegyveres szervezet, az ETA újabb merényletét. A lap címoldalán közölte az egyre divatosabb netes jelenség, a szemtanúk amatőr felvételeit is az újabb merényletről.

Fotó: Reuters



A közelmúlt eseményei is szerepet játszhattak a csütörtöki robbantásban: a múlt hét elején a mérsékelt baszk nacionalisták madridi frakciója csendben megszavazta a kisebbségi spanyol baloldali kormány költségvetési vitájának megkezdését, miközben az autonóm baszk tartomány vezetője ellenzi, hogy olyan pártok kerüljenek kormányra Baszkföldön, amelyeket Madridból távirányítanak. A hazafias (abertzale) baloldal pártjai a múlt héten közleményben jelentették be, hogy ezért, és a Baszkföldön uralkodó – megfogalmazásuk szerint – rendkívüli állapot miatt (az elmúlt hetekben betiltottak újabb két baszk baloldali pártot), felmondottnak tekintik az 1979-ben elfogadott és azóta is érvényes úgynevezett gernikai statútumot. Áprilisban esedékesek a következő tartományi választások, amelyen nagy valószínűséggel új összetételű autonóm kormány kap megbízást, és a patthelyzet felborulása miatt egyelőre biztosra lehet venni a további merényleteket.

Fotó: Reuters



(Abc, El País, El Mundo, Diario de Noticias, Diario de Navarra, a szerző saját korábbi írásai)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.