A megállapodás 4,2 százalékos illetménynövelésről szól két lépcsőben, továbbá egyszeri kifizetésekről is rendelkezik, és üzemenként eltérő szabályozást is lehetővé tesz. A mostani bérmegállapodás 18 hónapig, 2010 áprilisig érvényes. Egy hete még egész Németországra kiterjesztették a figyelmezető sztrájkot az IG Metall fémipari szakszervezet dolgozói, miután nem tudtak megállapodni a munkáltatókkal a béremelésről. Az IG Metall tájékoztatása szerint országosan 162 ezren tették le időszakosan a munkát, olyan nagy cégeknél, mint a Siemens, az Opel, vagy a BMW.
A szakszervezet 8 százalékos béremelést kért a 3,6 millió fém- és gépipari dolgozó számára, ez 16 év óta a legnagyobb bérkövetelés. A munkáltató első ajánlatként 2,1 százalékos emelést ajánlott a jövő évre, továbbá egy egyszeri, az éves jövedelem 0,8 százalékát kitevő kifizetést ígért idén novemberben és decemberben. Az IG Metall elnöke szerint „az arcátlanság csúcsa”, hogy a dolgozók isszák meg a pénzügyi válság levét. Szerinte ahelyett, hogy a reálbérek csökkenésével megfojtják a gazdaságot, a belső kereslet élénkítésére lenne szükség a magasabb bérek révén.
Németországban a gazdaság egészében 2000 óta 14,7 százalékkal emelkedett az átlagos bruttó bér – ez a legkisebb ütem Európában -, vagyis reálértékben szinte semmivel: tavaly ugyanis átlagosan 14,2 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint 2000-ben. Ezen belül Németországban utoljára 2004-ben emelkedtek a bérek reálértékben: a kétgyerekes átlagos család vásárlóereje akkor 0,4 százalékkal emelkedett. 2006-ban már 1,1 százalékkal, tavaly 1,3 százalékkal csökkent a reálbér átlagosan, derült ki a német kormány tavasszal kiadott parlamenti tájékoztatásából. A bérek reálértékben tehát a jobb időkben sem emelkedtek: ez magyarázza a szakszervezetek felháborodását. A fém- és gépipar alkotja a német gazdaság gerincét, a munkáltatókat tömörítő Gesamtmetall adatai szerint az ágazat 23 000 üzeme 3,6 millió dolgozóval tavaly 947 milliárd euró bevételt ért el, ez a német GDP 40 százaléka.
(MTI)
Itt van Berlin bejelentése a világháborúról
