clarin.com.ar – Argentína
A magát függetlennek tartó argentin hetilap is foglalkozott a baloldali elnök, Luiz Inácio Lula da Silva vasárnap kezdődő olaszországi útjával, amelynek végén, csütörtökön globális paktumot ír alá Vatikánvárosban XVI. Benedek pápával, többek között az állami iskolákban bevezetendő hittanoktatásról. A világ ötödik legnagyobb területű államában ugyanis évente egy millió fővel csökken a katolikus hívők száma – jelenleg 190 millióan élnek Brazíliában –, főleg az újprotestáns szekták terjedése miatt.
diario.iol.pt, correiomanha.pt, dn.sapo.pt, jn.pt, diariodigital.pt, publico.clix.pt, expresso.clix.pt – Portugália
Valamennyi mérvadó portugál napilap és hírportál beszámolt a portugál tanárok szombati hatalmas, a szervezők szerint mintegy 120 ezres lisszaboni tüntetéséről az úgynevezett tanárértékelési rendszer ellen. A második legolvasottabb napilap, a Correio da Manhá is kiemelte, hogy Mário Nogueira, a legnagyobb portugál tanárszakszervezet (Fenprof) vezetője az egész tanév idejére kemény harcot helyezett kilátásba, mert a tárcavezető újra és újra határozottan elutasította az értékelési rendszer felfüggesztését. A tanárértékelésnek egyszerűnek és áttekinthetőnek kellene lennie, ehelyett éppen az ellenkezője: bonyolult, és értelmetlen. Január 19-re országos tanársztrájkot hirdettek meg, és a Portugal Diário azt emelte ki, hogy Nogueira szerint a szakszervezetek keményebb fellépését az oktatási tárca jelenlegi garnitúrájának tárgyalásra való alkalmatlansága indokolja. Nincs helye félmegoldásoknak: vagy felfüggesztik a jelenlegi rendszert vagy szembesüljenek konokságuk következményeivel – mondta. Ebben a tanévben újabb hasonló tüntetést szerveznek, ha az oktatási minisztérium továbbra sem változtat merev álláspontján, de addig is november 25-28. között még négy utcai megmozdulásra kerül sor Portugália négy különböző pontján. Nogeuira elképzelhetetlennek tartja, hogy az újabb történelmi méretű tüntetésnek ne lenne következménye. Az állami kezelésű Diário de Notícias megemlítette, hogy a tanárok ezentúl nem képviseltetik magukat az őket értékelő bizottságokban, és felveszik a kapcsolatot a parlamenti pártokkal az ágazati bizottságban. A lap egyébként úgy látja, hogy az egyes politikai szereplők a kormányra gyakorolt nyomás erősítésére használják fel a következő év három – általános, európai parlamenti és helyhatósági – választását.
elpais.es – Spanyolország
A legolvasottabb spanyol országi napilap hosszú interjút készített a még mindig legszegényebb spanyol tartomány, Extremadura volt szocialista bárójával, vagyis tartományi vezetőjével emlékiratainak megjelenése alkalmából. (Extremadura azt a szomorú rekordot mondhatja magáénak, hogy mind a mai napig itt a legalacsonyabb az egy főre jutó jövedelem az EU-ban.) A 2006-ig a párton belül is befolyásos embernek számító Juan Carlos Rodríguez Ibarra meglepő véleményt mondott: szerinte akkor jön el az ideje az újabb intézményes paktumnak, ha már a 40 éves Fülöp trónörökös ül a spanyol trónon. Apja, I. János Károly király szerinte 30 éve már levezette a diktatúrából a demokráciába való átmenetet az akkori spanyol alkotmány elfogadtatásával, és nagyon valószínűnek tartja, hogy csak Fülöppel van esély egy újabb harminc évre szóló átfogó rendezésre, mivel az idén 70 éves uralkodó ellen irányuló jobboldali támadások megakadályozták további terveit.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP