Az utolsó pillanatig elzárkóznak

A Die Presse beszámol arról, hogy a bécsi kormány az utolsó pillanatig szeretné fenntartani az új uniós tagállamok polgárainak kizárását az osztrák munkaerőpiacról. A Der Spiegel a német külügyminiszter bagdadi látogatásának üzenetével foglalkozik.

2009. 02. 18. 8:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Ralf Beste Steinmeier bagdadi látogatásával jelzi a politikai fordulatot című cikkében elemzi a berlini kormány Irak-felfogásának átalakulását. Meglepő csak az időpont kiválasztása volt: kedden Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter megérkezett a bagdadi nemzetközi repülőtérre. Azt, hogy az SPD kancellárjelöltje látogatást kíván tenni a világ legveszélyesebbnek számító fővárosában, már novemberben jelezte. Az utazás elsődleges célja az iraki háborúval kapcsolatos német–amerikai vita befejezése. Bár Bagdad már nem olyan brutális, mint az amerikaiak eredményes stratégiaváltása előtt – még a Bush-kormány idejében sikerült a mindent elborító erőszakot a helyi vezetőkkel megkötött szövetség következtében csökkenteni.

Ennek ellenére Bagdad rendkívül veszélyes hely, vélhetően legalább annyira, mint Kabul. Biztonsági okokból a külügyminisztérium az utolsó pillanatig titokban tartotta a látogatás időpontját. Ezzel szemben Steinmeier látogatása üzenetértékű volt, s ezért alaposan megszervezték. Steinmeier 2003-ban a német iraki részvétel egyik legjelentősebb ellenzője volt. Most ezt a fejezetet kívánja tüntetőleg lezárni. Addig, amíg George W. Bush elnök volt, Steinmeier efféle gesztusa elképzelhetetlen lett volna. Amikor Michael Glos (CSU) akkori gazdasági miniszter tavaly nyáron Bagdadba utazott, akkor még a külügyminiszter megpróbálta erről lebeszélni. De Obama hivatalba lépése óta minden megváltozott, így a Bagdaddal kapcsolatos németországi politika is. Jelenleg a „német–amerikai kapcsolatok újrakezdéséről” beszélnek a berlini külügyminisztériumban. Az utazás üzenete, hogy Berlin a „legjobb partnerek egyike” Bagdad számára. Steinmeier két napot tölt Irakban, ez is Berlin új aktivitásának a jele.

A külügyminiszter találkozott Dzsalal Talabani elnökkel és Núri al-Máliki miniszterelnökkel. Az iraki kormányfő berlini szemszögből megőrizte pozícióit: al-Máliki pártja a közelmúltban megrendezett regionális választásokon inkább kiépítette hatalmát. Ráadásul sikerült a miniszterelnöknek az amerikaiakkal kialkudott csapatkivonási tárgyalásokkal az egységeik gyorsabb távozásáról megállapodni. Steinmeier továbbra is a német gazdaság „ajtónyitója” kíván lenni – ahogy magát könnyedén nevezi. A megsemmisült ország újjáépítésében a német vállalkozások is szeretnének részt venni, különösen az egészségügyben, az autóiparban vagy az energiaiparban. A külügyminiszter szeretne Bagdadban a német gazdaság számára szolgáltatási irodát nyitni. Azok a németek, akik Bagdadban üzletelnek, még egy ideig kivételnek fognak számítani. A vállalkozások a jövőben is többnyire helyi munkatársakkal lesznek kénytelenek dolgozni. Túl magas a kockázata annak, hogy az iraki fővárosban valakit elrabolhatnak, vagy az életét veszélyeztethetik. Éppen ezért még mindig életben van a külügyminisztérium utazási figyelmeztetése. Ez természetesen nem vonatkozik a miniszterre.

Die Presse (DiePresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A külföldiek kizárása egészen 2013-ig megmarad című cikkében ismerteti a bécsi kormány döntését a munkaerő-piaci korlátozások fenntartásáról. Az osztrák szocialisták (SPÖ) és a néppártiak (ÖVP) szeretnék a 2004-ben belépett tagállamok állampolgárainak esetében továbbra is korlátozni a munkavállalási lehetőségeket. Kedden a kormány úgy döntött, hogy a teljes, hétéves átmeneti szabályozást igénybe veszi. A döntést ennek értelmében már februárban bejelentik, pedig Bécsnek április végéig lett volna ideje ezt a bejelentést megtenni.

A kormány továbbra is a féken marad. Werner Faymann (SPÖ) kancellár már korábban kijelentette, hogy Románia és Bulgária esetében is élni kíván a teljes átmeneti időszak nyújtotta lehetőségekkel, így esetükben is fenntartja a korlátozást egészen 2013-ig: „Ezt mai tudásunk szerint igénybe fogjuk venni”. Ausztriának az EU felé ezt a döntését meg kell indokolnia. Az EU már tavaly ősszel hangsúlyozta: ehhez szükséges annak bizonyítása, hogy a munkaerőpiac megnyitása jelentős zavarokat okozna. A bécsi kormány véleménye szerint a korlátlan piacnyitás következtében jelentősen megemelkedne a munkanélküliség. Faymann szerint ez a döntés további 40 000–80 000 munkanélkülit jelentene: „Ez nem lehet közömbös számunkra. Ezentúl továbbra is létezik a jelentős bérkülönbség a régi és új uniós tagállamok között. A piac megnyitását tervezzük tudósok, ápolók tekintetében és további 67 hiányszakmában.” Reinhold Mitterlehner (ÖVP) ugyan elfogadja a javaslatot, de némi hasfájással. Ambivalensen látja a döntéseket, és aggódik a szakemberhiány miatt. A szakemberek hiánylistáját ezért rendszeresen felülvizsgálják majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.