A székelyföldi megyék az utóbbi esztendőkben fejlődésnek indultak, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) megkezdte ugyan a több évtizedes hátrány felszámolását, de a térség továbbra is viszonylag szegény, az ott élők aggódnak a megkezdett projektek sorsa miatt – fejtette ki keddi bukaresti sajtóértekezletén Markó Béla, a szövetség elnöke.
Utalt Traian Basescu államfő székelyföldi látogatására, amelyen Basescu a tavalyi év végéig kormányzati felelősséget viselő RMDSZ-t okolta Kovászna és Hargita megye elmaradottsága miatt. Markó szerint az államfőnek nincs igaza, amikor az RMDSZ-t „szavazathajhásznak” nevezi. A magyarok érdekvédelmi szervezete a voksok 6,4 százalékát szerezte meg a novemberi parlamenti választásokon, a magyarság számaránya Romániában 6,6 százalék, gyakorlatilag tehát az egész romániai magyar közösség támogatja a szövetséget – mondta.
„Az erdélyi magyarság, azon belül a székelyek tudták, hogy miért szavaznak ránk, ismerik tevékenységünket, bíznak bennünk. Senkinek sincs joga ezt a szavazatot és támogatást megkérdőjelezni” – szögezte le a politikus. Markó szerint a statisztikai adatok önmagukban is bizonyítják, hogy az utóbbi években jelentős előrelépés történt a székely megyékben az infrastruktúra, az utak, az iskolák és az óvodák tekintetében.
Rámutatott ugyanakkor, hogy a térség továbbra is viszonylag szegény. Az RMDSZ elkezdte ugyan a több évtizedes hátrány felszámolását, de az ott élők most aggódnak a projektek befejezése miatt. Éppen ez a helyzet jelzi, hogy szükség van autonómiára – vélekedett az RMDSZ elnöke, aki természetellenesnek nevezte, hogy például Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön vagy akár Konstancán az infrastruktúra, az utak, a hidak, a gáz- és vízhálózat, az óvodák, az iskolák, a művelődési házak problémáiról a központi kormány döntsön.
Markó Béla bejelentette, hogy az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) vezetői február 22-én Marosvásárhelyen írják alá az európai parlamenti választási együttműködésre, a magyar összefogás listájának létrehozására vonatkozó megállapodást.
(MTI)