A bíróságok biztonsága kifejezetten romlott – állapította meg az OIT, amelynek keddi üléséről a testület szóvivője pénteken juttatott el összefoglalót a távirati irodához. Az OIT január közepén jelentette be, hogy nem nyilvános üléseiről a jövőben összefoglalók révén tájékoztatja a nyilvánosságot. Az Ujkéry Csaba szóvivő által jegyzett dokumentum szerint a testület keddi ülésén kiemelten foglalkozott az ítélőtáblákon, illetve a megyei és fővárosi bíróságokon tavaly történt rendkívüli eseményekkel.
Az OIT megállapította, hogy „a bírósági épületekben, tárgyalókban az érintett felek által, a bíróság ellen indított támadások döntő többsége agresszívabbá vált” – olvasható az összefoglalóban. A dokumentum kitér arra is, hogy a társadalom tűrőképességének csökkenésével állandósultak a bírákkal szemben a „kritika határát túllépő, a véleménynyilvánítás szabadságával visszaélő, gyalázkodó, alkalmasint nyomdafestéket nem tűrő alaptalan írásbeli és közvetlen szóbeli fenyegetések, és sajnos nem egy esetben tettlegességek”.
Mindezek alapján a tanács azt állapította meg, hogy a bíróságok biztonsága kifejezetten romlott, nőtt a megfenyegetett, bántalmazott bírák száma, és ez esetenként családtagjaikra is kiterjedt. Szükségessé vált egyes ügyeket tárgyaló bírák hosszabb védelme – tartalmazza az összefoglaló. Tavaly 58 rendkívüli esemény történt az ország bíróságain, ebből 19 bombariadó volt, 16 esetben pedig bírákat bántalmaztak, illetve fenyegettek. A további 23 eset között az OIT olyanokat tart számon, amelyek alatt „a fegyver bevitelétől kezdve a bíróság előtti demonstrációkat is érteni kell”.
(MTI)