Rács mögött tartják Hunvaldékat

Idén októberben zárulhat le az úgynevezett erzsébetvárosi ingatlanpanama ügyében tavaly ősszel indított nyomozás – tudta meg a Magyar Nemzet Online. A Központi Nyomozó Főügyészség a napokban indítványokat tesz a bíróságnak a súlyos bűncselekményekkel gyanúsított koalíciós politikusok előzetes letartóztatásának meghosszabbítására. Ezek alapján Hunvald György, aki még mindig MSZP-s polgármester, valamint a gyanú szerinti bűnelkövetéskor önkormányzati tisztségeket viselő SZDSZ-es társai várhatóan a nyár végéig továbbra is rács mögött maradnak.

2009. 06. 05. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hunvald György, Erzsébetváros MSZP-s polgármestere előzetes letartóztatásának egyelőre két hónapos meghosszabbítását kezdeményezte a bíróságnál a Központi Nyomozó Főügyészség – közölte munkatársunkkal Keresztes Imre főügyész. Elmondta: a különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen, társtettesként, bűnszervezet tagjaként elkövetett csalás és más bűncselekmények miatt indított büntetőeljárásban Gál György (SZDSZ) volt frakcióvezető és gazdasági bizottsági elnök előzetes letartóztatását még májusban három hónappal, augusztus 26-ig meghosszabbították.

A VII. kerületben jelenleg is egyéni képviselő Gál párttársának, az erzsébetvárosi mandátumáról egyébként már lemondott Kardos Péternek a letartóztatását a napokban szeptember 10-ig meghosszabbították. Ő egyébként a gyanú szerinti bűncselekmények elkövetése idején pénzügyi bizottsági elnök volt. Az ügyészség szerint a gyanúsított politikusoknál továbbra is fennáll a szökés, a bűnismétlés, az összebeszélés, illetve a nyomozó hatóság befolyásolásának veszélye. A két hosszabbítás ügyében már külön meghallgatás alapján döntöttek: Gál a nyáron már jogerősen rács mögött marad, Kardos fellebbezett, a február 12-e óta előzetesben lévő Hunvald ügyében első fokon jövő héten dönt a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A polgármesteri székéhez egyelőre ragaszkodó, a fővárosi képviselőségtől viszont botrányos körülmények között távozott Hunvaldról egyelőre még csak az iratok alapján hoznak végzést, személyesen várhatóan augusztus első felében hallgatják meg.

Az erzsébetvárosi ingatlanpanamaként is emlegetett büntetőeljárás negyedik előzetes letartóztatásba helyezett gyanúsítottja viszont már elhagyhatta celláját, ugyanis a bíróság ügyészségi javalatra a napokban módosított: lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el számára. A fellebbezéseket a másodfokú Fővárosi Bíróságon tárgyalják, a 2008. október 28-án indított nyomozás során az ügyészség eredeti indítványát eddig mindig jóváhagyták. Keresztes Imre főügyész leszögezte: a nyomozás határidejét kezdeményezésükre 2009. október 3-ig meghosszabbították, mindenképpen arra törekszenek, hogy addig „elvarrják a szálakat”. Ennek alapján ősszel eldőlhet, hogy a nyomozást vádemelési javalattal zárják-e le. Ismert, a nyomozó hatóság közlése alapján tizenkét gyanúsított 2003-ban és 2004-ben – 16 önkormányzati ingatlan áron aluli eladásával – csaknem egymilliárdos kárt okozott az erzsébetvárosi önkormányzatnak, valamint további 1,6 milliárdos kár okozását kísérelték meg.

Gál György a gyanú szerint több mint 340 millió forint kenőpénzt tehetett zsebre többek között az ügyben elsőként letartóztatott, majd szabadlábra helyezett Nagy György vállalkozótól. Az eddigi adatok szerint immár ezt a ciklust, illetve a hatalmat jelenleg is birtokló koalíciós többséget is elérte a nyomozás: különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen, társtettesként, bűnszervezet tagjaként elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények, közöttük vesztegetés miatt folytatott eljárásban immár hivatali visszaélés gyanúja is felvetődött. Hunvaldot, aki ellen bűnsegédként indítottak eljárást, valamint Gált háromrendbeli, míg Kardost egyrendbeli hivatali viszszaélés bűntette elkövetésével is gyanúsítják. A megalapozott gyanú szerint a politikusok bérlakások kiutalásával azonnali kedvezményes vételi lehetőséget biztosítottak a hozzájuk köthető személyeknek: 2006-ban Gál György sógornője, illetve Kardos Péter barátja, 2008-ban Gál barátnője jutott bérlakáshoz, amelyet az érintettek rövid időn belül, kedvezményes áron megvásároltak.

Kardos saját tulajdonú lakással rendelkező barátján keresztül, kérelem nélkül szerezhetett lakást a szabad demokrata képviselő lánya, míg a gazdasági bizottság elnöke a megvásárlandó bérlakás árát is kifizette barátnője helyett. Az elmúlt hónapokban ugyanakkor folyamatosan bővült Hunvaldék bűnlajstroma. A legutolsók közötti gyanúsítás szerint egy, a Kardos Péter lányának biztosított, ám az SZDSZ-es politikus által kevesellt bérű állás mellé, egy „baráttal” teljesítés nélküli tanácsadói szerződést kötött a polgármester. Hunvald György utóbbi esetben a hűtlen kezelés és az okirat-hamisítás lényegét, az önkormányzatnak okozott kárt elismerte, a hivatali vesztegetés, akárcsak a többi terhére rótt bűncselekmény elkövetését tagadta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.