A portói bor használ az új kór ellen?

A Portugal Diário érdekes cikkben foglalkozott a portói bor fertőtlenítő hatásaival – akár a H1N1 vírus ellen is. A mérvadó spanyolországi lapok egy hete szentelnek írásokat az egy évvel ezelőtti és 154 halálos áldozatot követelő barajasi tragédiának.

2009. 08. 20. 16:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

diario.iol.pt – Portugália

Az észak-portugáliai Peso da Régua nevű kisváros tűzoltói figyelemfelkeltő, de legalábbis biztató mozzanatról számoltak be az új kór elleni oltóanyag lázas keresése közben. Alfredo Almeida, aki a Vila Real körzet Tűzoltóinak Szövetségét vezeti, a A/H1N1 influenzajárvány kapcsán elmondta a Lusa portugál hírügynökségnek, hogy a fertőtlenítőnek használt portói bor 100 éve megvédte a lakosokat az akkori tüdőpestis-járvány ellen. Alfredo Almeida emlékezett még kollégája, António Guedes, a 60-as évek tűzoltószövetségi vezetőjének történetére, aki abban az évtizedben elbüszkélkedett az Arrais napilapnak, hogy az A-vírusos járvány idején ugyancsak portóit itatott a lakossággal, és aki kapott belőle, megmenekült a haláltól.

A tűzoltók helyettesítették akkoriban a még hiányzó mentőszolgálatot, és ők szállították kórházba a súlyos betegeket. Napjainkban is tartanak a tűzoltókocsikban egy hordó portóit szükség esetére. A portói első kortyával gargarizálni kellett a többit meg kellett inni. A tüdőpestisjárvány következtében különben 150 ezren halhattak bele a fertőzésbe az egész országban.

Elpais.es, elmundo.es, abc.es, publico.es stb. – Spanyolország

Minden mérvadó spanyolországi lap és portál megemlékezett a tavaly augusztus 20-án a madridi Barajas repülőtéren bekövetkezett Spanair-baleset 154 halálos áldozatáról. Az El País idézte a 18 túlélő egyikét, a baloldali Cadena Ser rádiónak nyilatkozó Loreto Gonzálezt, aki elmondta, csalódást okozott a héten nyilvánosságra hozott szakértői jelentés. Nem tartalmazott olyat, amit ne tudtak volna, és a szakértők azt állapították meg, amit ők is tudtak: sorozatos emberi mulasztások és egy műszaki hiba vezetett a szerencsétlenséghez.

A konzervatív ABC María Saleta Nistal Gonzálezzel foglalkozott, aki a baleset áldozatainak egyesületét vezeti, és szintén a baleset egyik túlélője. Neki azért volt szerencséje, mert orvos lévén felismerte, és el tudta mondani tüneteit a mentőknek, mielőtt elvesztette volna eszméletét. A portálok egy hete mindennap újabb részletet hoztak nyilvánosságra hol az áldozatok vagy hozzátartozók beszámolóiból, hol a második legnagyobb spanyol légi társaságban bekövetkezett érdemi változásokat taglalták. Az egyik megrázó részlet igazolta a szemtanúkat és az áldozatokat: az irányítótorony 40 percet késett, amíg a helyszínre küldte a tűzoltókat és a mentőket. Ha előbb dönt, jóval kevesebben haltak volna meg.

A jobboldali-liberális El Mundo az egyesület szóvivőjét, Manuel Martín Consuegrát szólaltatta meg, aki mélységesen csalódott a szocialista kormányban, de a madridi autonóm közösség hozzáállásában is: semmilyen támogatást nem kaptak, se lelkit, se anyagit. Egyedül Alcorcón település vezetése tudta, mi a kötelessége. Martín Consuegra felesége felolvasta a megemlékezés helyszínén lányuk utolsó SMS-üzenetét. Az áldozatokról megemlékeztek a repülőtéri emléktáblánál, de Gran Canarián is, a repülőgép eredeti úticéljának repülőterén is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.