diario.iol.pt – Portugália
Az észak-portugáliai Peso da Régua nevű kisváros tűzoltói figyelemfelkeltő, de legalábbis biztató mozzanatról számoltak be az új kór elleni oltóanyag lázas keresése közben. Alfredo Almeida, aki a Vila Real körzet Tűzoltóinak Szövetségét vezeti, a A/H1N1 influenzajárvány kapcsán elmondta a Lusa portugál hírügynökségnek, hogy a fertőtlenítőnek használt portói bor 100 éve megvédte a lakosokat az akkori tüdőpestis-járvány ellen. Alfredo Almeida emlékezett még kollégája, António Guedes, a 60-as évek tűzoltószövetségi vezetőjének történetére, aki abban az évtizedben elbüszkélkedett az Arrais napilapnak, hogy az A-vírusos járvány idején ugyancsak portóit itatott a lakossággal, és aki kapott belőle, megmenekült a haláltól.
A tűzoltók helyettesítették akkoriban a még hiányzó mentőszolgálatot, és ők szállították kórházba a súlyos betegeket. Napjainkban is tartanak a tűzoltókocsikban egy hordó portóit szükség esetére. A portói első kortyával gargarizálni kellett a többit meg kellett inni. A tüdőpestisjárvány következtében különben 150 ezren halhattak bele a fertőzésbe az egész országban.
Elpais.es, elmundo.es, abc.es, publico.es stb. – Spanyolország
Minden mérvadó spanyolországi lap és portál megemlékezett a tavaly augusztus 20-án a madridi Barajas repülőtéren bekövetkezett Spanair-baleset 154 halálos áldozatáról. Az El País idézte a 18 túlélő egyikét, a baloldali Cadena Ser rádiónak nyilatkozó Loreto Gonzálezt, aki elmondta, csalódást okozott a héten nyilvánosságra hozott szakértői jelentés. Nem tartalmazott olyat, amit ne tudtak volna, és a szakértők azt állapították meg, amit ők is tudtak: sorozatos emberi mulasztások és egy műszaki hiba vezetett a szerencsétlenséghez.
A konzervatív ABC María Saleta Nistal Gonzálezzel foglalkozott, aki a baleset áldozatainak egyesületét vezeti, és szintén a baleset egyik túlélője. Neki azért volt szerencséje, mert orvos lévén felismerte, és el tudta mondani tüneteit a mentőknek, mielőtt elvesztette volna eszméletét. A portálok egy hete mindennap újabb részletet hoztak nyilvánosságra hol az áldozatok vagy hozzátartozók beszámolóiból, hol a második legnagyobb spanyol légi társaságban bekövetkezett érdemi változásokat taglalták. Az egyik megrázó részlet igazolta a szemtanúkat és az áldozatokat: az irányítótorony 40 percet késett, amíg a helyszínre küldte a tűzoltókat és a mentőket. Ha előbb dönt, jóval kevesebben haltak volna meg.
A jobboldali-liberális El Mundo az egyesület szóvivőjét, Manuel Martín Consuegrát szólaltatta meg, aki mélységesen csalódott a szocialista kormányban, de a madridi autonóm közösség hozzáállásában is: semmilyen támogatást nem kaptak, se lelkit, se anyagit. Egyedül Alcorcón település vezetése tudta, mi a kötelessége. Martín Consuegra felesége felolvasta a megemlékezés helyszínén lányuk utolsó SMS-üzenetét. Az áldozatokról megemlékeztek a repülőtéri emléktáblánál, de Gran Canarián is, a repülőgép eredeti úticéljának repülőterén is.