elpais.es – Spanyolország
Nemcsak a kubai hivatalos pártlap, a Granma, hanem a kisebbségi spanyol szocialista kormányhoz közeli El País is megemlékezett a szerdán éppen 15 éve történt úgynevezett havannai „Maleconazóról”: 1994. augusztus 5-én ezen a napon a kubai főváros széles tengerparti sétányán ezrek gyűltek össze, és többek között „Le Fidel Castróval!”, meg „Szabadságot Kubának!” feliratú transzparensekkel fejezték ki elégedetlenségüket. A kubai kormány kénytelen volt bevetni az elégedetlenkedőkkel szemben a hadsereg különleges egységeit, mert számos tüntető megtámadta a kormányhivatalokat, a szállodákat és az idegenforgalmi irodákat. 500-1000 főt tartóztattak le, akik közül néhányan még mindig börtönben ülnek. Hivatalos adatok híján néhány kubai ellenzéki csoport számításai alapján körülbelül 30-35 ezren hagyhatták el ettől a naptól kezdve a kommunista szigetországot: az úgynevezett „tutajosok”, akik a jobb élet reményében saját barkácsolású lélekvesztőkön próbáltak átkelni az Egyesült Államokba.
A kubai hatóságok már napokkal korábban fenyegető üzenetekkel próbálták elvenni más ellenzékiek kedvét az eseményről való megemlékezéstől. Elizardo Sánchez, a Kubai Nemzeti Megbékélés, és az Emberi Jogok Kubai Bizottságának (CCDHRN) ellenzéki vezetője közölte, hogy mintegy 20 másként gondolkodót vett őrizetbe az állambiztonsági szervezet. Ezért kedd óta csak magánlakásokon emlékeznek meg az eseményről.
folha.uol.com.br – Brazília
A brazil napilap csütörtöki meglepetése, hogy Marina Silva, aki tavalyig a brazil kormány környezetvédő minisztere volt, megerősítette: meghívást kapott az egyik párttól, hogy jövőre ő is induljon az elnökségért. Ha Silva végül igent mond, akkor el kell hagynia a kormányzó Dolgozók Pártját (PT), és a Zöld Párt (PV) színeiben kel versenyre Luiz Inácio Lula da Silva elnök kiszemelt utódjával, Dilma Rousseffel, a mostani kormányfővel. Egy gazdasági, szociális és gazdasági közvélemény-kutatóintézet (IPESPE) 10 nappal ezelőtti felmérése alapján a 2010. októberi választások előtt már most 12 százalékos elfogadottsággal áll Amazónia elkötelezett védelmezője, aki jelenleg még a PT szenátora.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban