Expresso
A hetilap szombati híre szerint hazánkban is jól ismert folyamat kezdődött az Ibériai-félsziget kisebbik országában: a vámhivatalok és különleges fogyasztási adók főigazgatósága (DGAIEC) jelezte a pénzügyminisztériumnak, hogy ebben az évben ismeretlenek eddig 114 600 liter benzint és gázolajat szőkítettek és 79 ezer eurós bevételi kárt okoztak az államnak. Az eset az északi tartományhoz tartozó Braga város körzetében található Vila Nova de Famalicao térségében történt, ahol lefoglaltak hét tartályt és két szivattyút is.
El Mundo
A lap foglalkozott az EU tejipari ágazatának helyzetével, főleg a haldokló spanyol tejtermeléssel. A tejtermelést a 80-as évek óta Brüsszelből szabályozták, amely eredetileg a közös gazdaságpolitika támogatását szolgálta, nehogy többet termeljenek, mint amennyire a fogyasztóknak szükségük lenne. A katalán Albert Massot Martí, a barcelonai egyetem (UAB) tanára, az EP mezőgazdasági tanulmányainak igazgatója szerint Spanyolország sokkal kisebb kvótát vállalt, mint amennyit képes lett volna termelni, mert a gazdák eltitkolták valós termelésüket. Massot azt állítja, hogy emiatt mindig kevesebbet termeltek, mint amennyit fogyasztottak: a hatmillió literes (vállalt) termelési kvótával ellentétben a spanyolok 9 millió liter tejet vesznek egy évben.
Az egyik tejtermelő szervezet vezetője megállapította, hogy a kormány rosszul mérte föl a lehetőségeit és azt képzelte, hogy ha kéri a kvótaemelést hazája számára, akkor csak neki fogják megadni, a többi tagállamnak nem. Márpedig Brüsszel a többi tagállamnak is emelte a kvótákat, ráadásul most Spanyolországot az a nagyon is valós veszély fenyegeti – akárcsak más tagállamokat –, hogy 2015-ben, amikor az előzetes tervek alapján megszüntetik az uniós kvótákat, a spanyol tejipari ágazat is megsemmisül, holott jelenleg is 200 ezer embernek ad munkát.
Diário de Notícias
A napilap friss híre összefoglalta a portugál közbiztonsági rendőrség (PSP) személyzeti osztályának éves jelentését. A jelentés megállapította: nő a testület tagjainak átlagéletkora – 39,3 év –, és ez többek között azzal a veszéllyel jár, hogy előbb-utóbb csúcsvezetők nélkül maradnak. Ezt a jelentés következtetése alapján valószínűleg úgy fogják megoldani, hogy civilre bízzák a PSP irányítását. Pedig az átlagos életkor emelkedésén kívül vannak sürgetőbb kényszerek is: például egyre kevesebb a rendőr, és aki még „hadra fogható”, az is mind többet marad ki egészségügyi okok miatt.