ionline.pt – Portugália
Az új portálnak nyilatkozott a portugál trónörökös, a Braganca-házból származó Don Duarte. A portál azért is kereste meg a dinasztia fejét, mert az utóbbi napokban két királyságpárti esetről is beszámolt a sajtó. Don Duarte azért nem ítélte el a két blog íróit, akik egy héten belül kétszer tűzték ki a kék-fehér királyi lobogót előbb a lisszaboni városházára, majd Cascais várára. Véleménye szerint nem erőszakosan hajtották végre, és nem gyalázták meg a nemzeti jelképeket ifjonti hevükben. De azt már nem tartja törvényesnek, hogy valaki besétál egy középületbe és ott kicserél valamit. Emlékeztette az olvasókat, hogy a történelmüket értékelő országokban sokszor egymás mellett tűzik ki a hivatalos és a történelmi lobogókat, ahogy a portugál és a brazil katonai akadémián is teszik.
Nem volt hajlandó állást foglalni a köztársasági elnök minap kipattant lehallgatási botrányával kapcsolatban, viszont közölte: külső diktatúrától tart, amely nem feltétlenül lenne katonai jellegű. Ugyanis szomorúan látja, hogy az ország a gazdasági csőd felé tart, és ebben az esetben az Európai Központi Bank vagy az IMF veszi át az ország irányítását, mondván, megmenti az országot, de bizonyos feltételekkel.
correiomanha.pt, publico.clix.pt, expresso.clix.pt, jornaldenegocios.pt – Portugália
A négy mérvadó portugál lap portálja az ország gazdaságának első biztató jeleivel, illetve a rá továbbra is leselkedő veszedelmekkel foglalkozott. A Correio da Manhá és a Público abban látja a gazdasági válságból való kilábalás jeleit, hogy júliusban is többet vásárolt a lakosság, ami némi lélegzetvételhez juttatta az ország gazdaságát. Az első számú gazdasági napilap, a Jornal de Negócios portálján viszont már az a figyelmeztetés olvasható, hogy José Sócrates szocialista kormánya nem tudja teljesíteni vállalt célkitűzéseit, az államháztartás 5,9 százalékos hiányát, mert ehhez rekord adóbevételre lenne szüksége. A Público viszont azt a következtetést vonta le a portugál jegybank éves jelentéséből, hogy az adóbevételek idén 20 százalékkal csökkenni fognak, és az államháztartási hiány júliusig elérte a 8 570 millió eurót. (Csaknem háromszor akkora, mint az előző év hasonló időszakában – 3 178,4 millió euróval.) Ugyancsak rossz hír, hogy a társadalombiztosító bevételei is 63 százalékkal estek vissza. A mezőgazdasági miniszter, Jaime Silva is elkeserítő nyilatkozatot tett a gazdasági napilapnak a tejtermelők szempontjából: azt jósolta, hogy rövid időn belül felszámolnak háromezer tejtermelő üzemet.
expresso.clix.pt – Portugália
Pedro Ferraz da Costa, a Versenyképesség Fórum vezetője a fenti adatok és az előzmények alapján borzasztó képet mutatott be a gazdaság helyzetéről a hetilapnak: szerinte az országnak a saját érdekében sürgősen meg kell erősítenie az igazságszolgáltatást és az adóbevételeket. Az uniós csatlakozás (1986) utáni súlyos hibának tartja, hogy nem az emberi tőkébe fektettek azonnal, hanem az infrastruktúrába. Azért ellenzi a Madridot és Lisszabont összekötő gyorsvasút, az AVE/TGV rendkívül költséges megépítését, mert csak arra lenne jó, hogy a labdarúgásért rajongó portugál lakosok a madridi Bernabéu stadionba menjenek és lássák Cristiano Ronaldót. Tragikusnak tartja, hogy az egész ország lop, márpedig az ország nem akkora, hogy ilyen sokat lopjanak, fogalmazott a gazdasági szakértő. Az igazságszolgáltatás jelenlegi helyzete viszont csak erősíti a büntetlenség érzetét a tolvajokban. Szerinte az izlandi típusú államcsőd még a legjobb, ami történhet velük, mert Portugália a lassú elszegényedés útjára lépett, amelyről nincs visszaút.
publico.es – Spanyolország
Szombaton csak a baloldali madridi lap portálja idézte a brit konzervatív lapban megjelent igen hosszú cikket, amely a 17 spanyolországi autonóm tartomány jelenlegi állapotáról írt. A Público interjút is készített a szerzővel, Victor Mallettel, aki személyes spanyolországi beszélgetéseire hivatkozva állítja, hogy a lakosság körében az a vélemény: újra erősödik az országról leválni akarók centrifugális ereje, főleg Katalóniáé. Hangsúlyozta, hogy a nacionalizmusok erősödése nem kizárólag spanyol jelenség, és felhozta Grönlandot, Észak-Írországot, Flandriát, Korzikát vagy Észak-Itáliát, de kihagyta a közép-vagy kelet-európai példákat.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó