ionline.pt – Portugália, elmundo.es, elpais.es – Spanyolország
A portál lap legfrissebb híre, hogy Párizs mindenféle akadályokat gördít az Európai Bizottság (EB) jelenlegi elnöke, a portugál José Manuel Durao Barroso újraválasztása elé. Pedig maga a francia államfő, Nicolas Sarkozy is elismerte, hogy Barroso 2008 második felében fontos szerepet játszott a francia soros EU-elnökség sikerében. A lap három lehetséges célt lát „Sarkónak” azon manőverében, hogy bedobta a köztudatba kormányfője, Francois Fillon nevét mint Barroso esetleges utódját.
Bár Fillon határozottan cáfolta indulási szándékát, az Ionline elemzője levonta a maga következtetéseit: Sarko valahogy szabadulni akar a portugál politikustól, az ultraliberalizmus jelképétől. Az is elképzelhető, hogy Sarkozy Fillon, vagy más politikus révén akarja megtartani magának a biztosok kinevezésében eddigi befolyását, továbbá gyengíteni akarja Barroso tárgyalási pozícióit. De a portugál EB-elnökre leginkább az a veszély leselkedik, hogy a franciák külön akcióival végül új jelölési eljárást indítanak, és ezzel lehetőséget adnak az európai parlamenti képviselőknek, hogy meggondolják, valóban rá adják-e szavazatukat. Szerdán Barroso négy EP-frakcióval tanácskozott – a néppárti frakció már biztosította támogatásáról –, és ha csak a liberális frakció támogatja – amely szintén feltételeket támasztott megválasztásához –, a néppárti (EPP) frakció szavazataival együtt már 403 szavazattal biztos többséget tudhat maga mögött a parlamentben.
A spanyol jobboldali-liberális lap, az El Mundo portáljának uniós rovata közölte Felipe González, a karizmatikus volt spanyol szocialista kormányfő cáfolatát az ő esetleges jelöltségéről. Az ő nevét néhány hónapja még a kisebbségi spanyol szocialista kormányhoz közeli lap, az El País hasábjain említette meg a francia Jean-Marie Colombani, egy londoni elemzőközpont tekintélyes szakértője. Indoklása szerint Sarko választása azért esne rá, mert az Európai Unió jelenlegi helyzetében ilyen vezetőre van szükség, nem irányítható politikusra.
A brit liberális gazdasági napilapnak, a Financial Timesnak nyilatkozó González kijelentette még, hogy a volt brit miniszterelnököt, Tony Blairt sem tartja alkalmasnak erre a posztra. González azt is hangsúlyozta, hogy mivel az új lisszaboni szerződés nem határozta meg pontosan az Európai Bizottság elnökének hatásköreit, ezért ha igazi tartalommal akarják ellátni, ebben kulcsfontosságú szerepet játszik majd az első elnök személyisége.
clarin.com.ar – Argentína
Caludio Zin, a Buenos Aires-i provincia egészségügyi minisztere kijelentette, hogy hamis a dél-amerikai országban forgalmazott gyógyszerek legalább 10 százaléka. A köztisztviselő belső vizsgálatot rendelt el hivatalában, hogy kiderüljön, kik a felelősök a gyógyszerhamisítások terjedéséért – tudta meg a független argentin lap portálja. Zin elmondta még, hogy a hamisítás nemzetközi méretű, de Argentínában a jelek szerint akadálytalanabb.
A botrányra úgy derült fény, hogy kiderült, a gyógyszerellenőrzésért felelős államtitkár feltételezhetően kapcsolatban állt Néstor Lorenzóval. A nemrég vád alá helyezett vállalkozó, Lorenzo ellen az a vád, hogy gyógyszereket rabolt és hamisított. Zin hangsúlyozta, hogy az ország lakosainak élete mindenképpen veszélyben forog, mert végtelenül sokféleképpen lehet hamisítani a gyógyszereket.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat