Honduras elnöke beolvasott Obamának

A portugál lapok péntek óta ismét foglalkoznak az augusztusban napvilágra hozott elnöki lehallgatási üggyel: most rejtélyes módon előkerült egy erről szóló, de gyanús elektronikus levél. A hondurasi ideiglenes elnök pedig kipakolt, mert június végi puccsa miatt nem engedik felszólalni az ENSZ-közgyűlésen.

2009. 09. 19. 15:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Expresso.clix.pt, Correiomamha.pt, Dn.sapo.pt, Publico.clix.pt, stb. – Portugália

A jövő vasárnapi általános választások előtt minden portugál lap és portál péntek óta ismét kénytelen foglalkozni a jobboldali államfőt, Aníbal Cavaco Silvát és tanácsadóit érintő lehallgatási üggyel. Az állami tulajdonú Diário de Notícias ugyanis nyilvánosságra hozta azt az e-mailt, amelyben az elnök legfőbb tanácsadója egy újságírónak fedi föl a másfél éve fölfedezett valószínűleg kormányzati megfigyelés tényét. Cavaco Silva azonnal reagált és közölte: csak a választás után nyilatkozik róla, viszont úgy tudni, felkérte a katonai elhárítást, hogy tisztítsa meg az államfői palotát az esetleges „poloskáktól”. A DN egy másik laptól, a független Público szerkesztőségéből szerezte meg a szóban forgó elektronikus levelet, ezért a lapigazgató kétségbe vonta a közölt levél eredetiségét. José Sócrates szocialista kormányfő válaszul gúnyosan élénk fantáziájúnak minősítette José Manuel Fernandes vádjait.

Proceso.hn, Elheraldo.hn – Honduras, Wikipedia.es

Csak pénteken hozott nyilvánosságra részleteket a most kormánypárti El Heraldo portálja abból az interjúból, amelyet a közép-amerikai ország tényleges elnöke, Roberto Micheletti adott az egyesült államokbeli Fox News hírcsatorna forgatócsoportjának. A puccs segítségével megválasztott volt parlamenti elnök azért érezte, hogy meg kell szólalnia, mert egy hete az Egyesült Államok kormánya megvonta tőle és kormánya több tagjától a beutazóvízumot. Ez annyit jelent, hogy Micheletti nem szólalhat föl a jövő héten kezdődő éves ENSZ-közgyűlésen, pedig biztos napirendre tűzik a hondurasi közjogi és politikai válságot. Micheletti tagadta, hogy valaha is változtattak az 1982-ben elfogadott hondurasi alkotmányon, holott a Wikipédia másképp tudja: összesen 22 alkalommal módosították. Az előző elnök, a Michelettihez hasonlóan liberális Manuel „Mel” Zelaya azért jutott a megbuktatás sorsára, mert a leváltás napján többek között népszavazáson akarta kikérni a lakosság véleményét esetleges újraválasztásáról és az alkotmányozó nemzetgyűlés összehívásáról. Micheletti láthatóan kelletlenül jelentette ki, hogy tiszteli Obama és külügyminisztere, Hillary Clinton hondurasi álláspontját. Arra viszont egyáltalán nem hajlandó, hogy visszaengedje Zelayát a hatalomba, és készül a november végi elnökválasztások megtartására, amelyen ő nem fog indulni.

A másik kormánypárti portál, a Proceso Digital révén kiderült, hogy bizonytalan Barack Obama helyzete az észak-amerikai belpolitikában: Jim DeMint, Dél-Karolina állam republikánus szenátora ugyanis közölte, addig nem járul hozzá a latin-amerikai térséggel foglalkozó új államtitkár, a chilei származású Arturo Valenzuela posztjának megerősítéséhez, amíg az elnök nem változtat hondurasi politikáján. Valenzuela elődje, Thomas Shannon a szenátori bojkott miatt szintén hónapok óta nem tudja elfoglalni új állomáshelyét, a brazil nagyköveti posztot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.