abc.es, elpais.es – Spanyolország
A hondurasi lapok nem írtak róla, de a spanyol konzervatív ABC közölte, hogy Roberto Micheletti, Honduras tényleges elnöke cáfolta azokat a csütörtöki információkat, amelyek szerint amerikai harci gépek szálltak le a Palmerolában bérelt hondurasi légi támaszpontjukon. Micheletti a június 28-án a bíróságok és a hadsereg segítségével végrehajtott vértelen puccsféleséggel távolította el Manuel „Mel” Zelayát, a kicsiny közép-amerikai ország törvényesen megválasztott elnökét, mert számos törvénytelen intézkedéssel és korrupcióval vádolta. Micheletti szerint nem igaz a hír, tehát az sem, hogy az ő leváltására és a leváltott Zelaya visszahelyezése érdekében érkeztek volna. Az ideiglenes elnök így érvelt: ha valóban leszálltak volna gépek Palmerolában, én lennék az első, aki megtudja, én pedig rögtön a sajtó tudomására hoznám a hírt.
A kisebbségi szocialista kormányhoz közeli El País pedig ugyancsak csütörtökön arról értesítette olvasóit, hogy az Európai Unió mégsem küld nemzetközi megfigyelőket a november 25-re tervezett hondurasi választásokra, mert nem ismerik el törvényesnek Micheletti kormányát.
Ionline.pt – Portugália
A feltörekvő portál gazdasági rovatának figyelmet felhívó következtetése: az Ibériai-félsziget kisebbik országának magánvállalkozásai harmadik világbeli jegyeket viselnek magukon. A hasonlat azért jutott az elemző eszébe, mert a fejlődő országok egyik jellemzője a csecsemők magas születési és halálozási aránya. Az Eurostat adatai szerint Portugáliában ugyanis egy évben az összes működő kis- és középvállalkozásainak 15 százaléka ment tönkre, az újak pedig az összes cég 14 százaléka, pedig az uniós átlag 10 százalék körül mozgott 2005-2006-ban. 2005 óta több mint 150 ezer cég adta vissza működési engedélyét, csak idén augusztusban 5200 cég adta föl a küzdelmet. A portugál kis- és középvállalkozások másik fő jellemzője: 80 százalékuk legfeljebb négy főt alkalmaz.
Abc.es, elpais.es, elmundo.es – Spanyolország
Minden mérvadó spanyolországi lap és portál vezető helyen tárgyalja a Hugo Chávez, venezuelai elnök rövid spanyolországi látogatását. Chávez egyenesen Moszkvából érkezett, és a lapokból nem derül ki pontosan, miért döntött a madridi villámlátogatás mellett. Találkozott előbb a kisebbségi szocialista kormányfővel, José Luis Rodríguez Zapateróval, majd I. János Károly királlyal is, akinek frissen növesztett szakálláról megjegyezte, hogy a kubai pártfőtitkáréra, Fidel Castróéra hasonlít. Még a spanyol külügyminiszter, Miguel Ángel Moratinos is lemondta izraeli látogatását, hogy találkozhasson vele. Utána Chávez nem kis felfordulást okozott Madrid belvárosában: másfél órára ellátogatott a főváros egyik forgalmas főutcáján található nagy könyváruházba, ahova Antonio Brufau, a spanyol-argentin olajcég, a Repsol-YPF elnöke kísérte el. Chávez utoljára 17 éve járt a könyvesboltban, erre akart emlékezni, és a látogatásról is csak röviddel a vendégek érkezése előtt értesítették az áruház vezetőjét. Chávez főleg a történelmi részlegben volt, ahol megmutatta kísérőjének azt a könyvet – Eduardo Galeano: Latin-Amerika nyitott erei –, amelynek angolra fordított változatát áprilisban nyomta ajándék gyanánt a meghökkent Barack Obama elnök kezébe az Amerikák csúcstalálkozóján.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat