elpais.es – Spanyolország
A kisebbségi spanyol szocialista kormányhoz közeli lap portálja is közölte a kormánypárt (PSOE) tartományi vezetőinek szombati tanácskozásán született határozatot: Zapatero dicséretet érdemel helytállásáért – a párt szövetségi bizottsága szerint is –, és egyöntetűen támogatják válságellenes intézkedéseit, tehát a tervezett, de egyáltalán nem részletezett 15 milliárd eurós adóemelést is. Cserébe Zapatero elismerte, hogy a kormányzás során improvizálnia kell, de büszkén jelentette ki, hogy „olykor ellent tudtak mondani a hatalmasoknak”. Zapatero azért döntött gyorsan az értekezlet mellett, mert a hét második felében előre hozott választásokat követelt a takarékpénztárak szövetségének elnöke, de elődje, a néppárti José María Aznar is. Juan Carlos Rodríguez Ibarra, Extremadura volt szocialista „bárója”, tehát tartományi elnöke azonban élesen bírálta őt és a párt tagságát is. A pártvezér így magyarázta, miért nem tiltakoznak a párttagok: Zapatero bármikor meghívhatja őket a kormányba, tehát a párttagság kényelmes létet biztosít nekik, ezért gyávák is, mert nem mondanak ellent neki. Ugyanakkor súlyos hibának tartja, hogy Zapatero kamarillapolitikát folytat, mert csak egy szűk kör ismeri döntéseit. A konzervatív ABC-ben is megemlítették, hogy miközben a párttagság engedelmes része behódolt a pártfőtitkárnak, 12 belső ellenzéki ellen eljárást indítottak, amiért blogjukban bírálták a kormányzó párt intézkedéseit, és belső vitát követeltek. Azonban a fegyelmi eljárás előtt álló andalúz fiatalok megüzenték a pártvezetésnek, nem fogják, és nem is tudják elhallgattatni őket.
correiomanha.pt – Portugália
A lap portálja is közölte a két legutóbbi közalkalmazotti tüntetés összefoglalóját. Pénteken az ápolónők vonultak az egészségügyi minisztérium épülete elé, hogy tiltakozzanak az új bértábla és életpályamodell ellen. José Carlos Martins, a Portugál Ápolók Szakszervezetének elnöke (SEP) szerint felháborító, hogy a közalkalmazottak közül egyedül az ő bérükből nem derül ki, hogy diplomások.
Másnap mintegy ezer szakszervezetektől független tanár vonult a portugál fővárosban a kijelölt három helyszín: a parlament, az oktatási minisztérium és az elnöki palota elé, hogy tiltakozzanak az oktatás jelenlegi helyzete ellen. Transzparenseik elég sokatmondóak voltak: „Nincs bocsánat azoknak, akik tönkretették az oktatást!”, „A Nemzet drágán fogja megfizetni a statisztikai sikerek túlzott hajszolását!”. Ílido de Trinidade, a Tanárok Mozgósító Mozgalma és Egységének (MUP) egyik tagja elmondta, azért vonultak a három helyszínre, hogy emlékeztessék az érdekelteket, milyen katasztrofális hatást gyakorolt az oktatásra az eltelt négy év, és ezért a választásokon megbüntetik a szocialistákat.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó