Fegyverekre költötték el a pénzt a görögök?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol a német exportot érintő francia bírálatokról. A Der Tagesspiegel ismerteti a német fegyverkivitel jelentős növekedését taglaló stockholmi jelentést. Eszerint Görögország az ötödik legnagyobb fegyverimportőr a világon.

2010. 03. 16. 11:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Franciaország bírálja a német gazdaságpolitikát című cikkében foglalkozik a Berlint érintő párizsi bírálatokkal. Franciaország Németországot bírálja a magas német exportkvóta miatt. Christine Lagarde párizsi pénzügyminiszter azt vetette Berlin szemére, hogy politikája csak növeli az EU-n belüli egyenlőtlenséget. A szövetségi köztársaságnak fel kell pörgetnie a belső keresletet, hogy támogassa az unió deficites államainak exportgazdaságát, fogalmazott Lagarde egy lapinterjúban, aki azt is elismerte, hogy ezt a kérdést eddig még nem vetette fel német kollégájának. A francia pénzügyminiszter asszony álláspontját lapértesülések szerint a gazdaságilag gyengébb uniós tagállamok is támogatják. Eszerint a közösség a német gazdaság versenyelőnyeinek korlátozására kívánja rászorítani Berlint. Néhány szereplő azt veti Németország szemére, hogy kivitelorientált gazdasági modelljével a növekedését mások kárára éri el.

Christoph Steegmans német kormányszóvivő hétfőn visszautasította Lagarde bírálatát. Ő is fontosnak nevezte a versenyképesség harmonizálását, ugyanakkor szerinte minden európai állam számára hasznot hozó lenne, ha egyes államok mesterségesen nem fognák vissza magukat, hanem egész erejükkel egy közös növekedési stratégiáért dolgoznának. Németország nem az a hely, ahol az állam szabályozza a béreket, vagy a fogyasztást, hangsúlyozta Steegmans. „Az exportgazdaságot most valahogyan megállítani, ez ellentmondana Európában a verseny gondolatának” – jelentette ki válaszul a kormányszóvivő.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilapban André Anwar Németország megduplázta fegyverexportját című, stockholmi keltezésű cikkében ismerteti a tekintélyes svéd békekutató intézet jelentését. A világméretű fegyverkereskedelem 2005 és 2009 között 22 százalékkal emelkedett. Ez olvasható a Stockholmi Békekutató Intézet (Sipri) 2010-es jelentésében. „A pénzügyi és gazdasági válság miatt a fegyverkezési kiadások csökkenésének nem találtuk nyomát” – nyilatkozta Stephanie Blenckner, a Sipri szóvivője. Ha néhány államnak takarékoskodnia is kellett, mások annál több hadianyagot vásároltak. Mindenekelőtt a repülőket keresték az elmúlt öt évben. Ez adja a fegyverkereskedelem 27 százalékát és az amerikai kivitel felét. Még akkor is, ha a hagyományos fegyverekkel zajló kereskedelem a hidegháború alatti szinten van, a Sipri a következő öt esztendőben további érzékelhető növekedéssel számol.

A Sipri visszatekintése szerint az elmúlt öt évben az Egyesült Államok 30 százalékos piaci részesedésével és a megbízást adó államok 70 százalékának lefedésével továbbra is megőrizte „világbajnoki címét”. Az amerikai fegyverek 36 százaléka a Közel-Keleten talál vevőre. A legnagyobb amerikai fegyvervásárlók közé tartozik Dél-Korea, az Egyesült Arab Emirátusok és Izrael, mindegyik 11 százalékos részesedéssel. Oroszország számít a második legnagyobb exportőrnek a maga 23 százalékával. Legfontosabb vevőik közé Kína, India és Algéria tartozik.

Németország megerősítette harmadik helyét, kivitelének megduplázásával és piaci részesedésének hatról 11 százalékra emelésével. A német kivitel élén 44 százalékkal a hadihajók állnak, amit 27 százalékkal harckocsik és tengeralattjárók követnek. A két legfontosabb felvevő államuk az egymással is versengő Törökország és Görögország, a harmadik helyen Dél-Afrika áll. A legtöbb fegyvert az EU-n belül értékesítik. A tagállamok részaránya 24 százalékkal megközelíti a teljes kivitel negyedét. Az unión belül 17 százalékkal Görögország áll az élen, ezzel az ötödik legnagyobb fegyverimportőr a világon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.