Gyurcsány nem vész el, csak átalakul

Gyurcsány ellenfelei ugyan elismerik karizmáját, ám úgy gondolják, ő nem mutathat kiutat annak az MSZP-nek, amely döntően miatta került váltópárti státusza elveszítésének közelébe. Az 59 fős frakcióval bíró szocialista párt amúgy is romokban hever. Az biztos, hogy Gyurcsány vezető szerepre tör.

Lippai Roland
2010. 04. 30. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc már a kampányban is világossá tette, hogy nem mondott le arról, hogy vezető szerepe legyen a jövőben az MSZP-ben – hívta fel a figyelmet Zárug Péter Farkas. A politológus szerint az Orbán Viktortól „copyrightban” átvett nemzeti konzultáció érdemben semmi más, mint az MSZP tagságának országos körbejárása. Ugyanarra a sémára épül, mint a Kiss Péterrel folytatott korábbi harca a miniszterelnökségért – emlékeztetett az elemző Gyurcsány és az MSZP egyik erős emberének tartott Kiss párharcára. Csakhogy most – folytatja Zárug – valószínű, hogy a pártelnöki szék, netán a frakcióvezetés megszerzése a célja, s így magát egy ellenzéki szerepkörből kívánja újjáépíteni. A vele szemben állók viszont – karizmájának elismerése mellett is – abból indulnak ki, hogy az MSZP totális vereségét Gyurcsány Ferenc neve fémjelzi, így ő nem mutathat kiutat a pártnak – teszi hozzá a politológus.

Szavai szerint az MSZP romokban heverő mivoltát tökéletesen mutatja, hogy a lejáratódott Gyurcsány mellé egyszerűen nem tudnak hiteles vezetőt találni. Mind politikai, mind morális értelemben vezetésképtelenség jellemzi az MSZP-t.

Néhány napja Gyurcsány már megfogalmazta észrevételeit az MSZP helyzetével kapcsolatban. A meglehetősen siralmas állapotban lévő párton és annak vezetésén is ütött egyet. Szerinte a párt jelenlegi vezetőinek „kellő mértéktartással egyelőre illendő háttérbe vonulni”. Arról is beszélt a milliárdos Gyurcsány, hogy hamarosan egy átfogó, írásos értékelést tesz majd közzé az elmúlt évekről. Újdonság, hogy most kíváncsi mások véleményére is, amelyet – ezt állítja legalábbis – majd megfontol a dolgozata véglegesítésekor. Kérdés, hogy az egyre fokozódó aktivitáshoz mit szólnak a pártban. Az bizonyos, hogy a szocialista párt elnöksége Mesterházy Attilát javasolja a kis képviselőcsoport vezetőjének. Itt tehát Gyurcsány – ha esetleg frakcióvezető szeretne lenni – némi ellenállásba ütközhet.

Emlékezetes az is, hogy Gyurcsány még márciusban tartott egy „országértékelő” beszédet, ahol a prominens szocialista politikusok nem voltak ott. Túlságosan nagy lelkesedés nem fogadta az önjáró és vidéki körutat is tévő gyurcsányi mozgást, főleg amiatt, mert az egykori miniszterelnök a kampány forró időszakában az őszödi beszéde mellett állt ki. Ugyan Gyurcsány megingathatatlan népszerűsége a tagságban állítólag már csak városi legenda, rajongói még biztos akadnak: a napokban jött a hír, hogy több városi „pártegység” is kilépéssel fenyegetőzött arra az esetre, ha nem aktivizálja magát.

Érdemes megjegyezni azt is, ha Gyurcsány az MSZP feletti uralomra tör is, inkább csak romokat talál. A választási eredmények függvényében csökkenő bevételekkel, kis számú frakcióval kellene „dolgoznia”. A minap már meg is kezdték az apparátus leépítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.