Generációk háborúja Németországban?

A Die Welt beszámol arról, hogy komoly bírálatokkal illették Horst Köhler szövetségi elnök nyilatkozatát. A Süddeutsche Zeitungban a generációk háborújától óv az egykori SPD-elnök.

2010. 05. 28. 8:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap Az SPD bírálja Köhlert annak Afganisztánnal kapcsolatos nyilatkozata miatt című cikkében foglalkozik a szövetségi elnök komoly vitákat kiváltó interjújával. Németország nem gazdasági érdekekért folytat háborút Afganisztánban, hanem a mi biztonságunkért – nyilatkozta Thomas Oppermann, az SPD frakcióigazgatója a Spiegel Online-nak. A szociáldemokrata politikus szerint Köhler megszólalása rontotta a Bundeswehr külföldi bevetéseinek elfogadottságát. Köhler a hét végén meglátogatta az Afganisztánban állomásozó német katonákat, ezt követően interjút adott a közszolgálati Deutschlandradiónak, s ebben a beszélgetésben kapcsolatot vont a külföldi bevetések és a német gazdaság érdekei között. Ruprecht Polenz (CDU), a külügyi bizottság elnöke megértést mutatott a felháborodott hallgatói levelek szerzőinek felvetései iránt. „Azt hiszem, a szövetségi elnök itt némileg félreérthetően fogalmazott.” Németországnak érdeke, hogy szabad hozzáférése legyen a nyersanyagforrásokhoz. Ennek azonban nincs köze a katonai bevetésekhez – hangsúlyozta a Bundestag külügyi bizottságának vezetője.

Süddeutsche Zeitung (Sueddeutsche.de)

A baloldali-liberális müncheni napilap Müntefering óv a generációk háborújától című cikkében ismerteti az egykori SPD-elnök által jegyzett tanulmányt a német társadalom elöregedésének következményeiről. Fél évvel ezelőtti pártelnöki visszavonulása után a 70 éves Franz Müntefering ismét szót kért, hogy az eddiginél határozottabban figyelmeztessen az öregedő társadalom problémáira. „Eddig senki sem mondta ki teljes világossággal, milyen súlyos következményekkel teli lesz ez a változás” – nyilatkozta a politikus a Süddeutsche Zeitungnak. Németország lakosságának a létszáma csökken, miközben az emberek egyre tovább élnek. Ma már minden ötödik személy 65 év feletti.

A 33 oldalas munkaanyagban Müntefering egy „társadalmi tervezet” kidolgozását követelte abban a kérdésben, miként alakítható a változás nagyobb szociális nehézségek nélkül, s e tekintetben további követeléseket állít fel. Első helyen a családok és a gyermekek nagyobb támogatását követelte, az egész napos iskolák ebben nélkülözhetetlenek. Megerősítette az SPD-nek a kampányban hangoztatott követelését, melyben szövetségi oktatási és integrációs minisztériumot követelt, mert ez Berlin és a tartományok kulcsfeladata. A tanulmány szerint Németországnak a jövőben nemcsak egyes jelentkezőknek, hanem egész családoknak kell engedélyezniük a bevándorlást, a nem németeknek önkormányzati választójogot adni és megadni nekik a kettős állampolgárság lehetőségét. Ezzel ellentételezhető a fenyegető szakemberhiány. Egyúttal a szociáldemokrata politikus támogatja az idősebbek továbbfoglalkoztatását.

Ha néhány éven belül nem születnek meg a szükséges lépések, az igen veszélyes lehet. Azután néhány éven belül nagy társadalmi konfliktusok várhatók: a város a vidék ellen fordul, a szülők a gyermektelenek ellen, a kis keresetű fiatalok pedig szembefordulnak azon idősekkel, akik elegendő nyugdíjat szeretnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.