A túlvilágról üzent a halott olasz elnök

Az olasz sajtó úgy tudja, hogy kedden 82 éves korában elhunyt a második világháború utáni nyolcadik olasz elnök, Francesco Cossiga (1985–1992), aki végakarata értelmében három zárt borítékot küldött az államfőnek, Giorgio Napolitanónak, Silvio Berlusconinak, a kormányfőnek és Renato Schifaninak, a szenátus elnökének.

2010. 08. 19. 21:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A negyedik levelet a szenátus titkára kapta, amelyben az olasz sajtó értesülései szerint arra kérte az állami szerveket, hogy ne állami szertartás keretében kísérjék utolsó útjára szülőhelyén, a szardíniai Sassariban. Ennek ellenére a néhai kereszténydemokrata államfő kérte, hogy a szardíniai Brigata Sassari díszőrsége is vegyen részt temetésén. A három levél tartalma valószínűleg a szövevényesen bonyolult olasz politikai élet addig sem kevés titkainak számát szaporítja.

Olaszországban belügyminiszterként (1976-1978) kemény kézzel bánt el 1977 tavaszán a diáklázadásokkal, főleg a „vörös városban”, Bolognában, és hírhedté tette nevét a baloldalon. Attól fogva ellenfelei még a vezetéknevét is eltorzították, és így írták: Kossiga, nevének két másik betűje pedig a náci SS logóját idézte a falfirkákon. Neve először 1978-ban járta be a világot, amikor a szélsőbaloldali Vörös Brigádok terrorcsoportja elrabolta, majd kivégezte Aldo Morót, a kereszténydemokrata párt akkori elnökét, és háromszoros volt miniszterelnököt. Saját bevallása szerint akkor őszült meg, amikor a párt és a kormány úgy döntött, hogy nem tárgyal a terrorcsoporttal, és ezzel tulajdonképpen halálra ítélte kollégáját és barátját. Mind a mai napig nem tisztázott a párt szerepe Moro halálában, de amikor megtalálták Moro holttestét május 10-én, az akkori kormányból elsőnek mondott le tisztségéről. Érdekesség, hogy földije, sőt unokatestvére volt Enrico Berlinguer, az olasz kommunista párt néhai főtitkára.

1979 augusztusától 1980 októberéig volt kormányfő is. Államfői mandátumának első felében tisztségének megfelelően nem szólt bele a kormányzásba. De amikor korrupciós esetekkel és titkos szervezetekkel hozták összefüggésbe nevét, az addig szinte láthatatlan politikus gúnyosan csipkelődni kezdett minden párttal, végül mandátuma lejárta előtt kellett lemondania.

(wikipedia.org, corriere.it, ilgiornale.it, repubblica.it – Olaszország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.