Meg kell semmisíteni a le nem adott ajánlószelvényeket

Az októberi önkormányzati választásra összegyűjtött, de a választási bizottságnak át nem adott ajánlószelvényeket hétfő 16 óráig meg kell semmisíteniük a gyűjtőknek a választási eljárásról szóló törvény értelmében. Polgármesterjelöltként csak választójoggal rendelkező, nagykorú magyar állampolgár indulhat.• Eddig még nem hozott ennyi határozatot a választási bizottság

MNO
2010. 09. 01. 6:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az önkormányzati választásra jelölteket és megyei listát péntekig, szeptember 3-ig lehet bejelenteni az illetékes választási bizottságnál. A törvény szerint az összegyűjtött, de le nem adott ajánlásokat szeptember 6-án 16 óráig meg kell semmisíteni, és az erről készített jegyzőkönyvet szeptember 9-én 16 óráig be kell nyújtani a választási bizottságnak.

A megsemmisítésről szóló jegyzőkönyveknek tartalmazniuk kell, hány darabot semmisítettek meg. A megsemmisítés módjára a törvény nem utal, a szelvényeket általában bezúzzák, majd elégetik. A megsemmisítés célja, hogy az ajánlók személyes adatai és – különösen érzékeny adatnak tekinthető – politikai véleményük ne kerülhessen illetéktelenek kezébe.

Mivel az önkormányzati választáson nemcsak jelölőszervezetek jelöltjei, hanem függetlenek is indulhatnak, a le nem adott ajánlások megsemmisítésére vonatkozó előírás a jelöltségre függetlenként aspirálók által gyűjtött ajánlásokra is vonatkozik. Azokat az ajánlásokat is meg kell semmisíteni, amelyeket „nem használtak fel” a jelölt nyilvántartásba vételéhez.

Tarlós Istvánnak, a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltjének 100 ezer összegyűjtött ajánlását kedden adta le a Fővárosi Választási Bizottságnál Németh Szilárd kampányfőnök, és újságíróknak jelezte: segítőik, támogatóik szeptember 3-ig tovább gyűjtik a cédulákat, és Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke pénteken fogja bejelenteni, hány ajánlószelvény gyűlt össze. Az MSZP Fejér megyei szövetségének elnöke, Horváth András kedden közölte, hogy tízezernél több ajánlószelvényt gyűjtöttek össze a megyében, de csak ötezret adtak le a területi választási bizottságnál, „mert meg akarták kímélni a választási bizottságot a felesleges munkától”.

Nem mindenki választható


Csak választójoggal rendelkező, nagykorú magyar állampolgár indulhat az önkormányzati választáson polgármesterjelöltként; az aktív és passzív választójoggal (vagyis a választás és választhatóság jogával) közvetlenül a szavazás megkezdése előtt is rendelkeznie kell a jelöltnek. A választójog feltétele a nagykorúság, ez a 18. életév betöltése után mindenkit megillet (akit bírósági ítélet ebben nem korlátoz), a 16. életév betöltése után pedig házasságkötéssel lehet nagykorúságot szerezni.

Akit azonban a bíróság a jelölt nyilvántartásba vétele és a voksolás között jogerősen cselekvőképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság alá helyez, vagy elrendelik kényszergyógykezelését, vagy jogerős bírósági ítélet születik, amelyben eltiltják a közügyek gyakorlásától, vagy esetleg megkezdi szabadságvesztés-büntetését, elveszíti választójogát és így nem indulhat a választáson.

A választójogot azonban nemcsak a jogerős bírósági ítéletek korlátozhatják, hanem az Országgyűlés által június 22-én elfogadott alkotmánymódosítás is: ebben ugyanis korlátozták a rendőrségnél, honvédségnél és nemzetbiztonsági szolgálatoknál dolgozók passzív választójogát, vagyis a választhatóságukat. Az alkotmánymódosítás szerint ugyanis nem indulhatnak többi között az önkormányzati választáson azok a volt hivatásos rendőrök, katonák és a nemzetbiztonsági szolgálatok munkatársai, akik a választás előtt kevesebb mint három évvel szereltek le.

Az Országgyűlés tehát ezzel korlátozta a hivatásosok passzív választójogát, és bár az alkotmánymódosítás csak augusztus 19-én lépett hatályba (amikor már tartott a jelöltek nyilvántartásba vétele), azt az önkormányzati választáson alkalmazni kell.

A választási eljárási törvény szerint ugyanis a jelölt „kiesik, ha a szavazás megkezdése előtt a jelölésről írásban lemondott, választójogát elvesztette, vagy meghalt”. Ez pedig azt jelenti: függetlenül attól, hogy a jelöltet korábban nyilvántartásba vették-e, az októberi voksolás szavazólapján már nem szerepelhet. A kiesett jelölt nevét ugyanis a jelöltek nyilvántartásából, illetőleg a szavazólapokról törölni kell.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.