A hétfői parlamenti döntés előtt – miszerint a Belügyminisztériumtól a Magyar Honvédség veszi át a Szent Korona őrzését – a testület meghallgatta Hende Csaba honvédelmi minisztert az előkészületekről. A testület arra kérte a tárcavezetőt, hogy minél gyorsabban álljon fel a Szent Korona őrzésére hivatott új honvédségi egység. A közlemény szerint Schmitt Pál felvetett számos, a Szent Koronával kapcsolatos nyitott kérdést: az állagmegőrzésről, a Szent Korona grafikai ábrázolásáról, a koronaőrök jövendő megjelenéséről, a hiteles másolatokról és ezek országos, illetve határon túli rendezvényeken való megjelenéséről.
Az ülésen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök is, aki vállalta, hogy a következő, várhatóan jövő év márciusi ülésig tájékoztatja a testület tagjait, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a Honvédelmi Minisztérium és az igazságügyi tárca közül melyiket milyen feladatokkal bízza meg – olvasható a honlapon. Mint írják, a testület tagjai az ülésen megtekintették a Szent Korona ötvösművészi igényességgel elkészített másolatát és a koronaőrök legutolsó, 1909-ben elfogadott díszelgő és szolgálati öltözetét.
A Szent Korona Testület elnöke a köztársasági elnök, tagja a miniszterelnök, az Országgyűlés elnöke, az Alkotmánybíróság elnöke, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. A testület évente legalább egy alkalommal ülésezik.
Már benyújtotta a Háznak az alkotmány-előkészítő eseti bizottság a Magyarország alkotmányának szabályozási elveiről szóló határozati javaslatát. Ez egyebek között kitér arra, hogy az alkotmány preambuluma utaljon a demokrácia, a jogállamiság és az alkotmányosság értékeire, méltassa az ezeréves magyar történelmi múltat, a kereszténység szerepét a magyar történelemben, történeti alkotmányunk értékeit és szerepét. Ezzel kapcsolatban utaljon a Szent Koronára mint a magyar államiság kifejezőjére – áll a javaslatban.
(MTI)
Hat éve nem történt ilyen, Olaszország ismét szakaszgyőztest ünnepelhet a Tour de France-on
