Megegyezés született a klímacsúcson!

Két napja még arról írt a spanyol El País, hogy az áthidalhatatlan ellentétek miatt csak jövőre lesz megállapodás, de cancúni idő szerint hajnali fél négyre a felek végre aláírták a COP16 nevű klímacsúcs keretegyezményeit. A megállapodás nem konszenzussal, hanem többségi szavazással született meg, az egyetlen tiltakozó, Bolívia ellenvéleményével.

2010. 12. 11. 13:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetekig tartó tanácskozások után a részt vevő országok többek között úgy döntöttek a mexikói fürdőhelyen, hogy kellenek a szén-dioxid-kvóták, de arról nem állapodtak meg, milyen mechanizmussal csökkentik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. A házigazda Felipe Calderón elnök javaslatára létre is hoznak egy zöldpénzalapot, amelynek évi 100 milliárd dolláros összegéből 2020-ig fizetik az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez való alkalmazkodást a legszegényebb országokban. Ez az összeg arra is szolgál, hogy ezek az államok hozzájussanak a zöldtechnológiához.

A spanyol El País is megállapította, hogy Bolívia hiába ragaszkodott az ENSZ-ben bevett és a dán fővárosban tavaly is alkalmazott eljáráshoz – leveszik a napirendről az éppen tárgyalt javaslatot, ha egyetlen állam vagy államcsoport nem fogadta el –, mert még Kuba, Ecuador, sőt Venezuela sem állt mellé. Rafael Correa, ecuadori elnök nagyon kedvező lépésnek tartotta, hogy belevették a szövegbe az erdőirtások csökkentését is. Pablo Solón, Bolívia képviselője és ENSZ-nagykövete viszont főleg a további tárgyalások elmaradását vetette a felek szemére. Patricia Espinosa, a csúcs házigazdája tudomásul vette Bolívia tiltakozását, de úgy érvelt, hogy nem hagyhatta figyelmen kívül a többi 193 ország álláspontját sem.

A paktum figyelembe vette a részt vevő országok túlnyomó többségének kérését, és jövőre tolta ki a 2012-ben lejáró kiotói megállapodás valószínű meghosszabbítását, ahogy a fejlődő országok kérték. Japán kérése is meghallgattatott, mert a folytatás érdekében a következő egy évben a levegő szennyezését nem korlátozó két ország, Kína és az Egyesült Államok is részt vesz az új tárgyalási folyamatban. Algéria az afrikai országok nevében közölte, hogy a tavalyi koppenhágai kudarc után újra bíznak a „multilaterális” rendszerben. Még a környezetvédők is elégedettek, mert az elfogadott szöveg utalt az éghajlat melegedésének súlyos következményeire, sőt a levegőt szennyező és a melegedést okozó szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének szükségességére is.

(BBC Mundo, elpais.es, elmundo.es – Spanyolország, eluniversal.com.mx, excelsior.com.mx, milenio.com, jornada.unam.mx – Mexikó)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.