Focus (Focus.de)
A müncheni hírmagazinban Alexander Wendt Mielke konyhai kisegítői című cikkében foglalkozik azzal az időszakkal, amelynek a történeti feldolgozását a német politikai élet jelentős része nem kívánja.
Dieter Wiefelspütz, az SPD belügyi szakértője általában visszafogottan fogalmaz, de ha Roland Jahnról, az új Stasi-megbízottról beszél, akkor elveszíti az önuralmát. „Én rá szavaztam – panaszolta a lapnak az SPD politikusa –, de fanatikus.” Márpedig fanatikusok nem alkalmasak erre a posztra. Pedig Jahn nem csinált mást, mint amit beiktatási beszédében, március 14-én bejelentett, s amire az életrajzának ismerői eleve számítottak. Nevezetesen bejelentette, hogy egykori Stasi-munkatársak alkalmazása a Stasi-dokumentumokat kezelő hivatalban az áldozatok arculcsapása.
A hivatal új vezetője megbízott egy tekintélyes munkajogászt, hogy a 48 Stasi-múlttal rendelkező munkatársát a jogszabályoknak megfelelően hogyan lehet áthelyezni más szövetségi hatósághoz. (A német hivatalnokoknak gyakorlatilag nem lehet felmondani – a szerk.) A szakértő május végére ígérte az anyag elkészítését. Jahn bírálói pontosan az 57 éves újságíró következetességét tartják hallatlannak. Hiszen elődei éppen úgy megkötötték a maguk kis kompromisszumát Mielke munkatársaival, mint a legtöbb Bundestag-képviselő. Wiefelspütz szerint a hivatal vezetője már rég megvívott csatákat harcol újra, és – állítja az SPD politikusa – habzó szájjal folytat embervadászatot.
Arról a személyről beszél ilyen hangon, aki 1983-ban a Stasi politikai foglya volt. Wiefelspütz feltételezi, hogy a 48 egykori Stasi-munkatárs kishal volt, nem fajsúlyos bűnöző. Wolfgang Thierse (SPD) Bundestag-alelnök szintén kioktatta Jahnt. Szerinte a jogállam akkora érték, hogy azt nem lehet egyszerűen a munkajog eszközeivel megkerülni. Tényleg csak egyszerű konyhai kisegítők voltak ezek a Stasi-munkatársak, mint azt Wiefelspütz nyilatkozta. A magazin információi szerint egyikük egykori Stasi-besúgó volt, hárman a Stasi őrezredének katonája, 37-en a Stasi testőrei, heten pedig főhivatásszerűen dolgoztak az állambiztonságnak.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilapban Manfred Schäfers Schäuble minden munkatársát ellenőrizteti című cikkében tudósít a berlini pénzügyminisztériumban megindított vakondvadászatról. Wolfgang Schäuble (CDU) szövetségi pénzügyminiszter elrendelte munkatársai e-mail, fax- és telefonforgalmának felülvizsgálatát és az adatok értékelését. Ezzel szeretné a tárcavezető megtudni, hogy közülük ki áll kapcsolatban a sajtó munkatársaival és juttatott el hozzájuk belső használatra szánt információkat. A felülvizsgálat érinti a tárca államtitkárait is.
A lépés hátterében az a pénteki tudósítás állt, amely beszámolt Görögország valutaunióból történő kilépésének lehetőségéről, s amit Georgiosz Papandreu miniszterelnök ezt követően cáfolt. A Der Spiegel online e napon idézett a szövetségi pénzügyminisztérium belső használatra szánt anyagából, amely a kilépés várható következményei miatt óvott. A hír nyilvánosságra hozatalának estéjén titkos találkozót tartottak az euróövezet tagállamainak pénzügyminiszterei, amelynek témája a görögországi helyzet volt. A tudósítás befolyásolta a pénzpiaci történéseket. Schäuble ugyanakkor szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy képesek lesznek-e megtalálni a lap informátorát. „Az optimizmusom, miszerint meg fogjuk találni, igencsak korlátozott” – fogalmazott a tárcavezető.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek