Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Leitl: A koalíció utolsó esélye című cikkében ismerteti az osztrák gazdasági kamara vezetőjének lesújtó véleményét a politika reformképtelenségéről.
Christoph Leitl, az Osztrák Gazdasági Kamara elnöke szerint kritikus pontra jutott el a kormány, ez a koalíció utolsó esélye. Ez a kormányalakítás az utolsó felszólítás, amikor még megmutathatják, hogy képesek cselekedni. Olyan feladatokat, mint a közigazgatási, oktatási, kórházi reform és a nyugdíjkorhatár megváltoztatását a nyilvánosság előtt alig meri valaki megemlíteni, mert attól tart, elveszíti a hitelességét. Ebben a helyzetben egyesek nyafogása, hogy ellenzéki politikusok megerősödnek, olyan, mintha egy statikus futballt játszó csapat azon csodálkozik, ha az ellenfél állandóan gólokat lő – nyilatkozta.
A reformok helyett az örökösödési, ajándékozási és vagyonadóról vitatkoznak. Ezzel azokat a cégeket büntetik, amelyek az elmúlt években munkahelyeket teremtettek és sokkal több adót fizetnének, ha hagynák őket. „Ha csak egyszer megmozdulnának, akkor már a jelenlegi rossz hangulatból sok minden elmúlna. De már látni kellene a kezdetet.”
A gazdasági kamara vezetőjéhez hasonlóan nyilatkozott Veit Sorger, a gyáriparosok szervezetének vezetője, és keményen tartja magát az a híresztelés, hogy egy új, a gazdaság szereplőihez közelálló pártot szerveznek.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Günter Bannas Hektikus tétlenkedés című cikkében foglalkozik a berlini kormánykoalíció cselekvéskényszerével.
Azon elképzelések száma, ahol a CDU–FDP-koalíció nem halad előre, állandóan nő. Egyedül Berlinben három ilyen témát vetettek fel. Egy, a koalíciós politikusok által létrehozott reformbizottság, mely az áfát kívánta megreformálni, még egyszer sem ülésezett. 2008 júliusában hozott ítéletet az alkotmánybíróság, eszerint 2011. június 30-ig meg kellett volna írni a választói reformot és az úgynevezett negatív szavazati beszámításának eltörlését. Ebből semmi sem lesz. A terrorellenes törvények 2012 januárjáig hatályosak, a kormányon belül továbbra is vitatkoznak erről, és már biztos, hogy nem fog a nyári szünet előtt a kérdéssel a kabinet foglalkozni.
A tárgyalások elakadása nem magyarázható kizárólag a japán nukleáris katasztrófa következményeivel. Tovább súlyosbítják a helyzetet az FDP személyzeti problémái – a párt és a frakcióvezetés cseréje. Az igazi problémát a koalíciós pártok – a CDU/CSU és az FDP – nézeteltérései jelentik mindhárom kérdésben. Az áfa egyszerűsítéséről, azaz a kedvezményes áfakulcs újraszabályozásáról már a koalíciós megállapodást is megemlítették. Tavaly októberben Peter Altmaier, a CDU/CSU frakció helyettes frakcióigazgatója kijelentette, ez a terv már nem tartozik a prioritások közé. Egyes jelek szerint a koalíciós pártok vezetése már abban is megállapodott, hogy az egész tervet feladják. Az áfacsökkentés nyilvános vitákhoz vezetne. Ráadásul a politikai és pénzügyi költségek nem állnak arányban a terv hozadékával. Az állítólagos megegyezést cáfolták. Ugyanakkor a kérdéssel foglalkozó munkacsoport mindeddig nem ülésezett. A kormányszóvivő Steffen Seibert megerősítette, hogy a kancellár megérti ezt, mivel számos más program adódott időközben.
A rendkívül bonyolult választójogi módosításban egyelőre a kormánypártok sem tudtak megállapodni, hiszen a jelenlegi rendszer elsősorban a CDU-nak kedvez. Nem véletlen, hogy az SPD törvényjavaslata az egész „áthúzódó mandátum” rendszert szeretné felszámolni. Eddig a berlini kormány kimondott célja volt, hogy a terrorellenes törvényeket a nyári szünet előtt meghosszabbítsa. A CDU, az FDP és a két érintett tárca (belügy és igazságügy) máig a részletekről és az új határidőkről tárgyal. Pénteken annyi kiszivárgott a kérdésről, hogy a megállapodás legkorábban ősszel lehetséges.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek