A kérdés csak az volt, mikor húzzák meg a ravaszt + Képek + Videó

Londoni pénzügyi elemzők már az amerikai adósságlimit-emelésről létrejött kongresszusi egyezség óta gyakorlatilag biztosra vették, hogy az Egyesült Államokat valamelyik hitelminősítő megfosztja lehetséges legjobb, „AAA” szuverén adósbesorolásától, mivel egybehangzó citybeli vélemények szerint a megállapodás nem irányítja fenntartható pályára az amerikai államháztartást.<br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/801961" target="_blank"><strong>• Egymást okolják a pártok</strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/801304" target="_blank"><strong>• „Komoly aggodalomra” adnak okot a fejlemények</strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/801448" target="_blank"><strong>• Most már az Egyesült Államok is klubtag, de nincs ok az örömre</strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/801749" target="_blank"><strong>• A frank erősödése lassíthatja a magyar gazdaság növekedését</strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/801815" target="_blank"><strong>• Folytatódik a világválság? Egyre mélyebben a forint + Képek + Videó </strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/801907" target="_blank"><strong>• Éles támadás Washington ellen, lecserélnék a dollárt</strong></a>

MNO
2011. 08. 06. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemző és tanácsadó cég, a Capital Economics szakértői a washingtoni adósságplafon-emelés után adott kommentárjukban úgy vélekedtek: az egyetlen kérdés az, hogy a Standard & Poor's vagy a többi hitelminősítő „már ezen a héten meghúzza-e a ravaszt, vagy még várnak egy kicsit”. Az S&P „nem várt egy kicsit”, hanem a pénteki amerikai piaci zárások után New Yorkban bejelentette, hogy a hosszú futamú amerikai államadós-osztályzatot egy fokozattal „AA plusz”-ra rontja az eddigi „AAA”-ról.

Nem segíti elő a hosszú távú konszolidációt

A nemzetközi hitelminősítők már az adósságlimit emeléséről kirobbant kongresszusi vita korai szakaszában egyértelmű jelzéseket adtak arra, hogy megfoszthatják az Egyesült Államokat „AAA/Aaa” adósbesorolásától: a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service július közepén egyaránt negatív – vagyis leminősítést valószínűsítő – megfigyelés alá vette az amerikai adósosztályzatokat.



Az S&P ehhez fűzött akkori elemzésében „legalább egy a kettőhöz” esélyt adott arra, hogy 90 napon belül leminősíti az Egyesült Államokat, akár abban az esetben is, ha megszületik ugyan az egyezség az adósságlimit-emelésről, de a cég megítélése szerint az nem segíti elő a hosszú távú amerikai költségvetési és adósságkonszolidációt. A Standard & Poor's a negatív megfigyelés bejelentésének indoklásában konkrétan közölte: számításai szerint négyezer milliárd dolláros középtávú államháztartási konszolidációs program szükséges az amerikai államadósság-ráta további emelkedésének elkerüléséhez.

Elmaradt az elégséges mértéktől

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja által minap összeállított elemzés szerint a kongresszusi megállapodás nem állítja rá az Egyesült Államokat fenntartható költségvetési pályára, és így a következő évtizedben nem stabilizálja a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államadósság-rátát. A ház londoni elemzői szerint emiatt az adósságplafon-emelési vita során kidolgozott deficitcsökkentő egyezség jócskán elmarad a befektetők és a hitelminősítők által elégségesnek tartott mértéktől.



A cég ennek alapján megjósolta, hogy ha a Standard & Poor's következetesen tartja magát ahhoz az okfejtéshez, amelyre hivatkozva negatív kihatású megfigyelés alá vette az amerikai adósosztályzatot, akkor „valószínű, hogy le is minősíti az Egyesült Államokat”. A londoni jóslatok „bejöttek”; a kérdés ezután az, hogy ennek milyen hatása lesz az egyébként is turbulens piacokra. A Cityben vannak viszonylag derűlátó előrejelzések.

Már készen vannak a szükséghelyzeti tervek?

A Capital Economics minapi elemzése szerint az amerikai pénzügyminisztérium és a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve feltehetőleg már kidolgozta „a szükséghelyzeti terveket” annak biztosítására, hogy az amerikai piacok rendben működhessenek tovább az Egyesült Államok szuverén adósosztályzatának leminősítése után is.



A ház szerint az osztályzatrontást még akár piaci fellendülés is követheti, jelezve a piac megkönnyebbülését annak nyomán, hogy „vége a bizonytalanságnak”, és a világ is „megszokja” majd, hogy az Egyesült Államok az „AAA” helyett az „AA” kategóriába került át, amely még mindig „igen magas” elsőrendű besorolás. A cég kiemelte, hogy Japánnak és – a tagállamok besorolási átlagát tekintve – az euróövezetnek sincs „AAA” adósosztályzata.



A kilátásokat mindazonáltal borúsabbá teszi, hogy a világ legnagyobb gazdaságáról van szó, amelynek fizetőeszköze a legfőbb globális tartalékvaluta, és amelynek államadósságát hosszú évtizedek óta gyakorlatilag kockázatmentesnek és viharos piaci időkben biztos menedéknek tekintette a globális intézményi kötvénybefektetői kör. Az elmúlt napok feszült leminősítési várakozásai során az elemzői körben azonban ez a globális kockázati alapmérce vált kérdőjelessé.

Vége a régi taktikának

A JP Morgan bankcsoport elemzői minapi helyzetértékelésükben kiemelték azt a véleményüket, hogy a „menekülés a biztonságos amerikai kincstárjegybe” régi kereskedési taktikájának immár „nyilvánvalóan sokkal kevesebb értelme van”, mint eddig, és máris megfigyelhető, hogy nagy pénzpiaci alapok jelentős mennyiségben csoportosítják át tőkéjüket amerikai kincstárjegyből bankbetétbe. Ez pontosan az ellenkezője annak a folyamatnak, amely a Lehman Brothers amerikai nagybank összeomlása utáni pánik idején lezajlott – hangsúlyozták a JP Morgan elemzői.



A Standard & Poor's lépése nyomán ugyanakkor a nagy hitelminősítők között is jelentős véleménykülönbség alakult ki az Egyesült Államok szuverén adósminőségének megítélésében. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő az adósságlimit-emelés hosszadalmas vitáját lezáró szenátusi voksolás utáni londoni kommentárjában közölte: véleménye szerint az Egyesült Államok „AAA” státusát alátámasztó gazdasági és pénzügyi alapok továbbra is erőteljesek, emellett az amerikai dollár továbbra is „kihívó nélkül” tölti be a globális tartalékvaluta szerepét.



A Moody's néhány órával az adósságlimit-emelési döntés után negatív kilátással ugyan, de megerősítette az Egyesült Államok – e cég módszertanában „Aaa”-val jelölt – kormánykötvény-besorolását, közölve: véleménye szerint az adósságlimit-emelésről született megállapodás az első lépés egy olyan hosszú távú költségvetési konszolidáció felé, amelynek révén távlatosan is meg lehet tartani az amerikai államadósság-mutatókat az „Aaa” besoroláshoz szükséges paraméterek között.



(Fotók: Reuters)

Az Egyesült Államok több hitelezője visszafogottan reagált és nyugalomra intett annak nyomán, hogy a Standard and Poor,s nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal, „AA-plusz”-ra rontotta a hosszú futamú amerikai államadós-osztályzat eddigi „AAA” besorolását.

Franciaország bizakodik

Az európai országok közül elsőként megszólaló Franciaország gazdasági minisztere, Francois Baron kijelentette, hogy teljes mértékben bíznak az amerikai gazdaság erejében és alapjaiban, csakúgy mint az amerikai kormányzat eltökéltségében a kongresszus által jóváhagyott deficitcsökkentő terv megvalósítására. Baron rámutatott, hogy az S and P által kiadott adósbesorolás csupán egy eleme az amerikai pénzügyi helyzet értékelésének. Megjegyezte, hogy a másik két nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings és Moody,s Investors Service nemzetközi hitelminősítő viszont megerősítette a legjobb adósoknak járó osztályzatot az Egyesült Államok esetében.

Baron szerint az S and P döntése újabb bizonyíték arra, hogy valamennyi nagy fejlett ország számára ugyanazok a kihívások, azaz meg kell erősítenie a gazdasági növekedést és csökkentenie kell az eladósodottság mértékét. A világ hét legfejlettebb ipari államának (G7-csoport) pénzügyminiszterei állandó kapcsolatban állnak, és a piaci helyzet fényében megvitatják a szükséges intézkedéseket – mondta a francia miniszter.

Nincs szenzáció

A japán pénzügyminisztérium névtelenül nyilatkozó tisztségviselői jelezték, hogy Tokió továbbra is bízik az amerikai kincstárjegyekben, és befektetési stratégiája változatlan marad. Japán, amely Kína után az Egyesült Államok második legnagyobb hitelezője, devizatartalékainak többségét amerikai kincstárjegyekbe fekteti. A koreai jegybank rövid távon nem vár nagy hatást az amerikai adósbesorolás rontásától. A devizatartalékot kezelő részleg vezetője kiemelte, hogy nincs szenzáció, hiszen a piacoknak több forgatókönyvük volt, s ezek egyike volt a leminősítés. Hozzátette, hogy a Bázel-III irányelvek alapján az „AA” besorolás nem különbözik az „AAA”-tól, amikor a befektetők a kockázatokat mérlegelik.

A britek támogatják a kínai javaslatot

Pranab Mukherdzsi indiai pénzügyminiszter kijelentette, hogy a hosszú futamú amerikai államadós-osztályzat leminősítése nagyon súlyos helyzetet idézett elő. Manmohan Szingh miniszterelnök gazdasági főtanácsadója viszont úgy látja, hogy az átmeneti piaci turbulenciákon túl India gazdasági növekedését nem veti vissza ez a helyzet. Csakravarti Rangaradzsan ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államoknak meg kell mutatnia, hogy rendelkezik hiteles tervvel a fiskális konszolidációra, mert az e heti kongresszusi megállapodás nyilvánvalóan nem elégséges.

Cesar Purisima, a Fülöp-szigetek pénzügyminisztériumi államtitkára úgy értékelte a helyzetet, hogy kiéleződhet a jelenlegi pénzpiaci bizonytalanságok, lassulhat a világgazdaság, ami még inkább rávilágít egy alternatív tartalékvaluta, illetve a globális szabályozó szervezetek közötti nagyobb politikai együttműködés szükségességére.

Vince Cable, az üzleti és banki ügyek brit minisztere támogatta Kína javaslatát egy új stabil tartalékvaluta létrehozására, de hozzátette, hogy jelen pillanatban az amerikai dollár kulcsfontosságú szerepe megmarad. A BBC televíziójának adott nyilatkozatában Cable emlékeztetett arra, hogy a kínaiak már hosszú ideje érvelnek a világ monetáris rendszerének átalakítása és egy új erős tartalékvaluta létrehozása mellett. A miniszter szerint ez járható útnak bizonyulhat, de nem megy egy-két nap alatt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.