Tömegsírt keresnek Recsken

Zsohár
2000. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egykori recski rabok hozzátartozóinak kérésére és a Recski Nemzeti Park Alapítvány megbízásából egy feltételezett tömegsírt tárnak föl a hírhedt internálótábor helyszínén, pontosabban a község temetőjének félreeső részén. A községházán őrzött dokumentumokhoz nehéz hozzájutni, állítják a helyszínen kutatók, a hivatalt ugyanis kötik a szabályok.– Az 1950–53 között működött recski internálótáborban mintegy százharminc ember vesztette életét, s titokban, ismeretlen helyen temették el őket, többnyire jeltelenül – idézi a múltat Erdey Sándor egykori recski fogoly, a Recski Szövetség tagja. Az idős férfi több visszaemlékezést írt az akkori eseményekről és személyes élményeiről, a legutóbbi könyve – A recski tábor rabjai – három hónapja jelent meg. Erdey számolt be arról a Magyar Nemzetnek, hogy a Recski Nemzeti Park Alapítvány négy egykori fogoly hozzátartozójának kérésére megbízta Susa Éva igazságügyi orvosszakértőt, hogy a visszaemlékezések és egyéb adatok alapján tárja föl a feltételezett tömegsírt, s kísérelje meg azonosítani a holttesteket.A feltárás szeptember 26-án kezdődik el az igazságügyi orvosszakértő mellett régész közreműködésével, s a hozzátartozók is jelen lesznek. Sági Gyula rendező filmet forgat a recski internálótáborról, most az exhumálás mozzanatait is megörökíti. Erdey Sándor, aki három évet töltött az internálótáborban, szintén felvételeket készít a feltárásról. Nehezményezi, hogy a községházán igen nehéz hozzájutni a halotti anyakönyvi kivonatokhoz. Tudomása szerint annak a tizenhat volt fogolynak az elhalálozási dokumentumai, akiknek földi maradványait vélhetően meglelik, 1964-es keltezésűek, noha nyilvánvalóan 1953-ban hunytak el az embertelen bántalmazások, illetve körülmények következtében. A tizenhat áldozat név szerint ismert, a tanúk szerint egy helyen nyugszanak.A recski polgármesteri hivatal anyakönyvvezetője, Doba Dénesné elmondta lapunknak: őket szigorú szabályok kötik a dokumentumok bemutatásakor, s ehhez tartják magukat. Csak anyakönyvezés történt annak idején a tanácsnál, más irattári anyag nincs a hivatalban. A halotti anyakönyvi kivonatokról egy ma is érvényben lévő 1982-es minisztertanácsi rendelkezés értelmében csak hivatalos célból lehet másolatot készíteni a hatóság írásbeli megkeresésére. A Recski Szövetség és a Recski Nemzeti Park Alapítvány nem hatóság, ám a Heves Megyei Közigazgatási Hivatal engedélyével ők is megnézhetik az iratokat. Kutatási célból egy személy szintén kézbe veheti a dokumentumokat, Susa Éva a napokban meg is kapja ezt az engedélyt. Az anyakönyvvezető tájékoztatása szerint egyébként a belügyminiszter asztalán van a recski kutatásokra vonatkozó kérelem, így hamarosan pontos utasítást kap a polgármesteri hivatal az eljárásra. Erdey Sándor szabadulása után részt vett az 1956-os forradalomban, majd 1964-ben elhagyta az országot. Állítása szerint Recsken ma is élnek olyan egykori ávósok, akik a politikai foglyokat őrizték a kommunizmus legsötétebb korszakának hírhedt táborában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.