Kaposvári géntérképészek

2001. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kaposi Mór Megyei Kórház bőrgyógyász főorvosa vezette kutatói team is részt vett az emberi géntérkép elkészítésében. A Nagy Gyula kandidátus irányításával folyó klinikai munkára egy, az Orvosi Hetilap által közölt publikáció nyomán figyeltek fel Nagy-Britanniában, és ezt követően vonták be a nemzetközi kutatásba a Darier-kóros betegek gyógykezelésében jeleskedő kaposvári orvoscsoportot.Cikkünkre reagálva a nagy-britanniai szakemberek felkínálták, kapcsolódjunk be egy olyan team munkájába, amely a Darier-kórért felelős gén helyét kívánta meghatározni – mondta lapunknak Nagy Gyula. A vizsgálatokat a Newcastle upon Tyne-i Egyetem Humán Molekurális Genetikai Intézetében végezték Tom Strachan professzor vezetésével. A kooperációt 1993 novemberében kezdték el, és Darier-kóros Somogy megyei családoktól küldtek vérmintákat Newcastle-be genetikai analízisre.A Darier-kór genetikai tanulmányozása során a nemzetközi kutatócsoport hét kutatóintézetet és 397 személyt vont be a vizsgálatba: a 39 brit, az egy-egy francia és magyar Darier-kóros családokból együttesen 216 volt érintett a kórtól. Sikerült a betegség helyét a 12-es kromoszóma hosszú karjának adott részén meghatározni. Az Egyesült Államok tekintélyes orvostudományi lapja, az American Jurnal of Human Genetics tizenhárom oldalas tanulmányban számolt be arról a kutatásról, amelyet magyar részről Nagy Gyula és három bőrgyógyász kollégája, Nyírő Ilona, Szabó Magdolna és Szeghy Miklós munkája is fémjelez.Nagy Gyula kaposvári bőrgyógyász úgy látja: kész is, meg nem is a „genetikai mű”. Nagy vonalakban természetesen kész, de valami mindig hiányozni fog, hiszen állandó változásban van. Néhány éve még úgy tudtuk: ötvenezer gén szabályozza az emberi öröklődést, ma viszont már harmincezerről beszélnek, s ebből körülbelül kilencezret ismerünk. Arra pedig, hogy mikor juthatunk hozzá a saját géntesztünkhöz, hogy elvégezhessük önnön vizsgálatunkat, esetleg megtudjuk majdani elhalálozásunk okát, nem kell sokat kell várnunk. A jövőben feltehetően „nem lesznek betegségek, csak betegek”. Az egyén genetikai kódjának megfelelően személyre szabott diagnosztika és terápia lesz – mondta befejezésül Nagy Gyula főorvos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.