Ki építi újjá a lepusztult Boszniát?

2001. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikai és emberi kapcsolatok kiválóak Horvátországgal, a gazdaságiak viszont ez idő szerint sehol sem tartanak – nyilatkozta lapunknak a minap Csóti György, hazánk zágrábi nagykövete. A szarajevói magyar nagykövetet, Kocsis Kálmánt arról kérdeztük: vár-e, kap-e magyar segítséget az újjáépítéshez a sokat szenvedett Bosznia-Hercegovina?Bosznia elsősorban nem Magyarországtól, hanem az egész világtól remél újjáépítési segítséget. A délszláv háború olyan mérhetetlen károkat okozott a balkáni országban, hogy azt az elmúlt évek során csak enyhíteni lehetett – mondta lapunknak hazánk szarajevói nagykövete. Kocsis Kálmán szerint Bosznia-Hercegovina tisztában van azzal, hogy Magyarország segítségnyújtási lehetőségei igen korlátozottak, hazánkat a délszláv állam nem tekinti olyan donorországnak, mint az Európai Unió tagjait. Következésképpen tőlünk a politikai támogatás mellett kiegyensúlyozott gazdasági kapcsolatot vár. Ezen belül főként azt szorgalmazza, hogy javuljanak a rendkívül kedvezőtlen export-import arányok, és Magyarország ezzel is segítse megvalósítani Bosznia-Hercegovina egységes államiságra, gazdasági stabilitásra irányuló szándékát.Arra a kérdésre, hogy négy-öt éve volt-e alapja a magyar vállalatoknak, vállalkozásoknak – jelesül a dél-alföldieknek és a dél-dunántúliaknak – abban bízni, hogy részt vehetnek Bosznia újjáépítésében, Kocsis Kálmán azt válaszolta: ez egy naiv bizodalom volt, melyet – sajnálatos módon – az akkori magyar politika is gerjesztett. Tudni kell – emelte ki a nagykövet –, ha egy ország segíteni, segélyezni akar egy másikat, akkor ez a saját vállalatait, vállalkozásait részesíti előnyben. Például ha Hollandia részt vállal Bosznia újjáépítéséből, akkor nyilván a saját vállalatait vonja be a munkálatokba, enyhítve ezzel az otthoni munkanélküliség gondjait is. Tehát minden ország úgy gondolkodik, hogy segítségnyújtás esetén minél nagyobb hasznot kanyarítson ki a saját cégei számára.Most egyébként – a stabilitási egyezmény konferenciáján elhangzottak szerint – a magyar kormány egy százmillió eurós hitelkeretet nyit a délszláv országok megsegítésére, és erre Boszniában a legnagyobb az érdeklődés. A hitelkeret feltételei kedvezőbbek, mint korábban. Bosznia esetében ugyanis most Magyarország nem kér úgynevezett szuverén állami szupergaranciát a törlesztésre, hanem megelégszik egy alacsonyabb szintű kormányzati garanciával is. A hitelnek ily módon Bosznián kívül a magyar vállalkozások is haszonélvezői lesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.