Korrupciós tár

2001. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes vélemények szerint 1999-ben az 500 milliárd forintos közbeszerzési érték több mint 5 százaléka, azaz 25 milliárd forint vált kenőpénzzé – állítja Terták Ádám a Transparency Inter-national tanulmánykötetében.A tizenhét fős, tisztviselőkből és szaktekintélyekből álló szerzőcsapat Korrupció Magyarországon című tanulmánykötete emlékeztet a Transparency Interna-tional nemzetközi felmérésére is, amely szerint Magyarország a korrupciós fertőzöttség ranglistáján a vizsgált 99 ország közül a 31. helyre lépett előre, két pontot javítva az 1998-as adatokhoz képest. Így a kelet-közép-európai régióban csak Ausztria és Szlovénia megítélése jobb hazánkénál.Terták Ádám összegezte a közelmúltban készített nemzetközi korrupciós kutatások eredményét. Az Európai Fejlesztési és Befektetési Bank (EBRD) kimutatása szerint a korrupciós esetek gyakoriságát illetően már korántsem kedvező Magyarország helyzete. A régióban háromezer vállalat megkérdezésén alapuló adatok szerint a társaságok harmada rendszeresen alkalmaz kenőpénzt, részben a köz-, részben a magánszféra területén, éves forgalmának 3-4 százalékát fordítva a célra. Ezzel a vesztegetések gyakoriságát illetően Lengyelország mögött a második helyet foglaljuk el. Az U. S. Department of State 1999 végi közvélemény-kutatása alapján Szlovákia, Bulgária és Magyarország állampolgárai ítélik a legkorruptabbnak országuk közalkalmazottait. Terták a hazai közbeszerzéseket kutatva megemlíti: a külföldi befektetők többsége értetlenkedve fogadja az olyan gyakori eseteket, amikor egy-egy pályázaton az a pályázó nyer, amelyik semmilyen tekintetben nem tett jobb ajánlatot az övékénél.Mihályi Péter, az East-West Management Institute igazgatója írása a privatizáció során felmerült korrupciógyanús eseteket vizsgálja. Sajnálkozva vonja le a következtetést, hogy ezek közül mindössze egy eset jutott el a bírósági szakaszba. Az 1993-ban egymillió forintos csúszópénz átvételekor tetten ért Fazekas Károly, az Állami Vagyonkezelő Rt. volt portfólió menedzserének ügye még nem zárult le. Mihályi szerint a Tocsik-botrány felszínre hozta azt a problémát, hogy az Országgyűlés és általában a politikai pártok nem gyakorolnak hatékony ellenőrzést az állami vagyonkezelő szervezetek felett. Polt Péter jelenlegi legfőbb ügyész, volt ombudsman-helyettes az országgyűlési biztosok szerepét kutatja a korrupció elleni küzdelemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.