Híznak a húsvéti pecsenyebárányok

2001. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai húsembargó miatt az olasz húsvéti ünnepi asztalra szánt pecsenyebárányok – minden jel szerint – idehaza fognak meghízni – mondta lapunknak az egyik dél-dunántúli juhtenyésztő. A Pest megyei Tinnye községben gazdálkodó Balázs Tibor pedig amiatt bosszankodott, hogy az olasz kereskedők által egyébként is „levert árú” jószágok további etetése a magas takarmányárak miatt felettébb gazdaságtalan. A húsembargó hazai károsultjai reménykednek új piacok szerzésében.Harminc dél-dunántúli juhászattal áll üzleti kapcsolatban a kaposvári Mészáros Ferencné, a Gyapjú és Textilnyersanyag Forgalmazási Vállalat (GYTV) Somogy megyei kirendeltségének ügyvezetője, aki lapunknak azt mondta: ha nem gyűrűzik tovább a száj- és körömfájásjárvány, nem kizárt, kijutnak még Olaszországba a húsvéti tejes- és pecsenyebárány-szállítmányok. Utoljára Csernobil döntötte porba a magyar juhtenyésztőket, igaz, Olaszország nyolc éve is leeresztette a sorompót a magyar bárányszállítmányok előtt – emlékeztetett az ügyvezető. (Aki ekkor még nem tudta, hogy miután a fertőzés Olaszországot is elérte – Itália középső részén több betegséggyanús szarvasmarhát észleltek –, a latin-európai ország tovább szigorította az embargót.)– Ha élve nem kerülhet olaszhonba a magyar bárány, két lehetőségünk adódik: vagy új piacok után nézünk Európán kívül, vagy vágottan kínáljuk az állatot Görögországnak és a franciáknak. Ez persze megdrágítja a bárányexportot, mert a Komárom-Esztergom megyei Baj községbe vagy a hortobágyi vágóhídra kell elszállítani a jószágokat.Balázs Tibor tinnyei juhtenyésztőt – aki a hét végén birkaszállítmányával Baj felé tartott – a Fejér megyei Csákváron „tartóztattuk fel”, hogy megtudjuk: bízik-e az embargó feloldásában. Kérdésünkre boszszúsan válaszolt: úgy látja, további tartásra kell berendezkednie. Az ezeregyszáz darabos juhállományából félő, hogy a nyakán marad kétszáz pecsenyebárány.– Egy mázsa bárányhízlaló táp hétezer forintba kerül, a tejporos báránytápért 9000 forintot is elkérnek. Tavaly az olaszok egy 24-26 hetes állatért nem több mint nyolcezer forintot adtak. Számolja ki, megéri bárányt nevelni, juhászatot fenntartani?! – az ingerült gazdálkodó hozzáfűzte: talán Ausztriát és Németországot „meg lehet célozni” vágottbárány-exporttal.Miközben tőlünk nyugatra és délre is kedvelt a bárányhús, a tenyésztők szerint érthetetlen, hogy idehaza legfeljebb az alföldi pörköltfőző versenyeken kerül a kondérba a négylábú ízletes húsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.