Tízéves a hazai börtönmisszió

2001. 04. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Testvéri Börtöntársaság elnöke elutasítja azt a sokak által vallott nézetet, miszerint „jó, hogy mindenki börtönben ül, aki oda való”. Roszik Gábor tiszteletes, a tizedik évébe lépett börtönmissziós szervezet vezetője úgy gondolja: a legveszélyesebb bűnözőknek zárkában a helye, ám ideje, hogy hazánkban is polgárjogot nyerjen az úgynevezett „resztoratív igazságszolgáltatás” gyakorlata.Magyarország harminchárom – többnyire igen rossz állapotú – börtönének tizenkétezer férőhelyén ma megközelítően tizenötezren zsúfolódnak össze. Roszik Gábor szerint a házi őrizet és a börtön között „költségkímélőbb” és humánusabb büntetés lenne a közmunka, még inkább a resztoratív igazságszolgáltatás nemzetközi gyakorlatának magyarországi adaptálása.A restitúció – a korábbi jogok visszaadása – a börtöntársaság elnöke szerint egy olyan szigorúan szabályozott procedúra lenne, melynek során – a bíró, az ügyész és az ügyvéd részvételével – az elkövető megegyezne a sértettel a bűncselekmény jóvátételének módjában. Sok olyan kevésbé súlyos bűncselekmény van, amelyet nem bűnöző mentalitású emberek követnek el, következésképpen sokan hajlanának arra, hogy anyagi és erkölcsi értelemben is jóvátételt vállaljanak és visszaállítsák a bűncselekmény előtti állapotot.Ezt az ajánlást – amely hamarosan az ENSZ szakmai szervezete elé kerül – harminc ország, köztük hazánk testvéri börtöntársasága is támogatja – tudtuk meg Roszik Gábortól, aki emlékeztetett: a világ nyolcvannyolc országát átfogó börtöntársaság magyarországi tagszervezete 1992-ben parlamenti ülés keretében alakult meg, ez idő szerint 250 bejegyzett tagja és csaknem ezer önkéntese van a missziónak.– Minden börtönben ott vagyunk, és keresztény civil szervezetként látjuk el missziós szolgálatunkat. Fontosnak vélte megjegyezni: karitatív munkájuk kiterjed a fogva tartott személyek szomszédaira is. Ők – ha tizenötezer börtönlakóval számolunk – kétszer-háromszor annyian vannak, mint a fogvatartottak, és nem lehet közömbös: megvetéssel, stigmával vagy segítő szándékkal viseltetnek a büntetés-végrehajtási intézetből szabadulttal szemben – mondta a tiszteletes.A Magyar Testvéri Börtöntársaság elnöke a közelmúltban megbízást kapott a fiatalkorú, illetve az első bűntényes szabaduló fiatalok utógondozása koncepciójának kidolgozására. Roszik Gábor ezzel kapcsolatban megjegyezte: talán ez is tanúsítja, hogy a tíz éve tevékenykedő misszió – jóllehet munkájuk nem mentes a gyanakvásoktól – élvezi a magyar igazságszolgáltatás vezetőinek bizalmát. Nemkülönben azokét a hívő országgyűlési képviselőkét, akik megalakulásuknál is ott voltak, és ma is bátorítják, segítik a társaság misszionáriusi tevékenységét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.