„Cigánytudományi” főiskolai szak

2001. 05. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt év után ismét iskolapadba ülhetnek azok a már felsőoktatásidiplomával rendelkező személyek, akik úgy gondolják: a roma népesség gondjainak megértéséhez és a kisebbséghez tartozó fiatalok felzárkóztatásának segítéséhez nélkülözhetetlenek az úgynevezett „cigányságtudományi” ismeretek. Az 1994/95-ös tanévben romológusképzésként – elsôként az országban – a Kaposvári Tanítóképzô Főiskolán indítottak szakirányú posztgraduális képzést, ez év szeptemberétől pedig a roma társadalom ismerete szakon kezdődik kétéves másoddiplomás-képzés.Takács Éva, a Kaposvári Egyetem pedagógiai főiskolai kara romológiai és népismereti tanszékének vezetője lapunknak elmondta: a Magyar Akkreditációs Bizottság 2000 áprilisában jóváhagyta a szak indítását. Katedra várja a főiskolai kar címzetes tanárát, Havas Gábor szociológust, a cigányságkutató Derdák Tibort, aki többek közt beás és romani nyelvet oktat majd, Orsós Annát, a pécsi Gandhi Gimnázium tanárát, aki már egy beás nyelvkönyvvel is letette névjegyét a Kaposvári Egyetemen. A tanári kar tagja lesz Daróczy Ágnes is, a Magyar Rádió roma kisebbségi műsorainak szerkesztő-riportere. A roma társadalom ismerete szakon többek közt cigányságtörténetet, beás, lovári és romani nyelvet, szociolingvisztikát tanulnak a már pedagógusdiplomával rendelkező hallgatók. Hangsúlyos helyet kap a képzésben a differenciáló nevelés, a cigány tanulók felzárkóztatásának pedagógiája és pszichológiája, továbbá a tehetséggondozás.Szakmai gyakorlataikat a kaposvári szentjakabi roma óvodában és a többnyire cigány tanulókkal foglalkozó egyik kaposvári általános iskolában végeznek a romológusjelöltek.Takács Évától megtudtuk: a marcali Hétszínvirág Általános Iskola, a pécsi Gandhi Gimnázium és a mánfai Collegium Martineum (mindhárom gazdag tapasztalattal rendelkezik a roma fiatalok oktatásában, nevelésében) már felajánlotta együttműködését a Kaposvári Egyetem pedagógiai karával, a Pécsi Tudományegyetem és az universitas szekszárdi fôiskolai kara ugyancsak elsőként ajánlkozott képzôpartnernek. Mivel a Dunántúlon – kiváltképpen a dél-dunántúli régióban – rendkívül magas a roma népesség aránya, a képzésre elsôdlegesen Nyugat-Magyarországról és a Dél-Dunántúlról várnak jelentkezôket.A képzés nem tartozik az államilag finanszírozott felsőoktatási kurzusok közé, így a szemeszterenkénti ötvenezer forintos tandíjat a hallgatóknak (vagy munkáltatóiknak) kell állniuk. Kiadásaikat növeli a tankönyvek ára, továbbá levelezô képzés lévén az utazási és szállásköltség. A tanszékvezetô amiatt aggódik, hogy mivel az önkormányzatok idei költségvetését csak a közelmúltban hagyták jóvá a képviselő-testületek, és vannak olyan roma lakta települések, ahol ezzel a képzéssel nem számoltak, félő, nem lesz annyi jelentkező, hogy be lehessen indítani az új szakot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.