Paksi forrásaink lapunknak is megerősítették: Fonyó Lajos, aki párttisztsége mellett a városi hajléktalanszálló vezetői posztját is betöltötte, az Illyés Gyula Főiskola szociális munkás szakán próbált diplomát szerezni. Az intézménybe azonban nem vették fel, ezért nem sokkal később ugyanerre a szakra, de már másoddiplomás képzésre is felvételizett. Munkáltatójától, azaz Gogolák Róbernétől, a Szociális Intézmények Gondnokságának igazgatójától pedig augusztusban azt kérte, hogy az intézmény fizesse ki tanulmányi költségeit. Ehhez azonban a már megszerzett diplomát is be kellett mutatnia. Egybehangzó állítások szerint ekkor derült fény a visszaélésre. „Nagyon ügyetlen húzás volt egy 1994-es műszaki diplomát bemutatni, hiszen Pakson mindenki tudja: Fonyó csak a középiskolát végezte el” – kommentálta a történteket kérdésünkre egy névtelenséget kérő városi közéleti szereplő. Úgy értesültünk: maga a diploma eredeti volt, csak a fényképet és a személyi adatokat cserélték ki benne.
Az augusztusi „lebukást” titkolózás követte. Fonyó távozott a szociális intézményből, lemondott az önkormányzat gazdasági bizottságának tagságáról és a Paksi Duna-partért Közalapítvány kuratóriumi elnöki posztjáról, majd párttisztségeit is megszüntette.
Egyelőre homályos, hogy miként maradhatott két hónapon át titokban az eset. Fonyó munkáltatója, Gogolák Róbertné kérdésünkre cáfolta, hogy személyesen ellenőriztette a gyanús diplomát. Állította: bizonyítékai nem voltak, így nem kezdeményezhetett eljárást. Csáki Béla, az MSZP megyei szövetségének elnöke a Tolnai Népújságnak kifejtette: ilyen esemény bármelyik pártban előfordulhat. Fonyó Lajos nem követett el közokirat-hamisítást, csupán azt a látszatot keltette, hogy felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Futó Barnabás ügyvéd ennek ellentmondva kérdésünkre úgy érvelt: ha valaki egy közokirat tartalmát megváltoztatja, vagy ilyen iratot használ fel, mindenképpen elköveti a közokirat-hamisítást, ami pénzbírsággal vagy három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható. – Tekintettel arra, hogy Fonyó magasabb fizetést kapott volna az egyetemi szakvégzettség megszerzésével, a csalás bűntettének gyanúja is felmerül – tette hozzá. Fonyó Lajos telefonhívásainkra nem reagált.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria