Bővülő gazdasági kapcsolatok Svájccal

Ma érkezik kétnapos hivatalos látogatásra hazánkba Moritz Leuenberger svájci államelnök. A politikus magyar közjogi méltóságokkal és az üzleti élet meghatározó szereplőivel is találkozik.

2001. 12. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svájcnak különleges a viszonya Magyarországgal. Ez döntően abból fakad, hogy a négynyelvű (német, francia, olasz és rétoromán) alpesi köztársaságban – nem deklaráltan ugyan, de – a magyar származású kisebbség az ötödik legnagyobb népcsoport. Száz-százötvenezerre becsülik azok számát, akiknek magyar felmenőik vannak; a hivatalos adatok szerint Helvécia az 1956-os szabadságharc eltiprása után 15-20 ezer magyar menekültet fogadott be, és a hidegháború idején is ezrek találtak második otthonra a szövetségi köztársaságban.
A 7,1 millió lelket számláló Svájcban a magyarokról kialakult kép meglepően jó, és az ’56-os események miatt egy, a szabadságáért áldozatot hozó nemzetként tartanak bennünket számon, arról nem is beszélve, hogy a reputációnkat fokozza; a kinti magyarok igen nagy hányadban értelmiségi állást töltenek be. És minthogy a személyes indíttatástól nagyon sok függ, a svájci magyarok és leszármazottaik katalizátorszerepet játszanak a két ország kapcsolataiban.
A magyar–svájci politikai kapcsolatok kiegyensúlyozottak, ám nem látványosak. Miután az alpesi köztársaság nem tagja egyetlen nemzetközi szervezetnek sem, ódzkodik az európai uniós tagságtól, így a kétségtelenül nemzetközi izolációban lévő országgal főként gazdasági kérdésekre terelődik a hangsúly. Mindezt az EFTA-val megkötött szabadkereskedelmi megállapodás szabályozza. A két ország kereskedelme éves szinten már meghaladja az egymilliárd svájci frankot.
A gazdaságdiplomáciai kapcsolatok eddigi csúcspontja a 2000. évi davosi világgazdasági fórum volt, amelyen Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével magyar kormányküldöttség is részt vett.
Svájc 1990 óta 600 millió frank vissza nem térítendő anyagi támogatást juttatott Magyarországnak a gazdaság jó működéséhez szükséges háttér kiépítéséhez. A Svájci– Magyar Kereskedelmi Kamara adatai szerint hozzávetőleg 550 millió dollárnyi működőtőke áramlott be Helvéciából, azaz a helvét tőkeimport hat-hét százalékos részesedést jelent hazánkban. Az utóbbi években tizennyolc svájci cég vett részt magyar vállalatok privatizációjában, ennek kapcsán a 18 milliárd forintos tőkeimport a privatizációs devizabevételek két százalékát tette ki. A legnagyobb invesztorok: az ABB, a Nestlé, a Schindler, a Swisslife és a Calida. A magyar–svájci vegyesvállalatok száma eléri a négyszázat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.