A budafoki Savoyai tér

2002. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Promontor, vagyis a mai Budafok központi tere a Savoyai Jenő tér. A XVIII. századtól Templom tér, majd a XX. század első felétől Szent István tér, az ötvenes évektől a kilencvenes évek elejéig pedig Budafoki tér néven volt ismert.
A mai Savoyai Jenő tér a XVIII. század közepére létrejött település, Promontor központjában alakult ki az 1714–17 között emelt Savoyai-kastély szomszédságában. Az 1911-ben lebontott kastélyt – amelynek tervezője Johan Lucas Hildebrandt, építőmestere pedig a dokumentumok szerint Mayerhoff András volt – a tér felőli oldalon a ma is itt álló gazdasági épület zárta le. A tér központjában az ismeretlen mester által tervezett, 1755-ben Szent Lipótnak felszentelt barokk plébániatemplom áll, amely a jelenlegi arcát az 1790-es bővítéssel nyerte el. Ekkor a régi hajó helyett új épült, egykori fatonya helyére pedig a mai keskeny és csúcsosan záródó sisakú torony került. A XIX. század közepén készült el északi oldalkápolnája, 1904-ben százéves orgonája helyett újat kapott, míg mai mennyezeti freskóit 1937-ben festette Takács István és Beszédes László. A templom főhomlokzatát díszítő copf kővázamotívum köszön vissza a környező lakóházak kerítésoszlopain is. A Szent Lipót-templom teljes külső és belső felújítására utoljára a kilencvenes évek második felében került sor.

A kastély és a templom megépülésével a tér a település főterévé vált, és mintegy másfél évszázadon keresztül egyúttal piactérként is szolgált. A templom jobb oldalán eredetileg hosszú ideig barokk stílusú lakóházak álltak. A Magdolna utcai tölcsértorkolat az 1890-es térrendezést követően alakult ki. A torkolat jobb és bal oldalán álló házak egykori homlokzatát mára részben átalakították. Ide akkoriban egy szobrot, illetve szökőkutat terveztek. Ezek a mai napig nem valósultak meg, bár szívesen látnák a környék lakói.
A tér arculatát Budafok várossá válásakor, 1926-ban rendezték. Elsőként a téren átvezető vízelvezető árkot fedték be, majd a templom környékét szépítették meg. Az épület köré kőbábos mellvédet emeltek, vadgesztenyefákat ültettek, és felállították Orbán Antal a második világháborúban elesett hősök emlékére emelt Bajtársak című szobrát, amelyet alkotója eredetileg a tér tengelyébe, a templom főbejáratával szemben kívánt elhelyezni. Az 1944. júliusi német szőnyegbombázás következtében semmisült meg a tér délkeleti sarkát díszítő barokk épülettömb. Ezek pótlására kerültek ide az ötvenes évek elején és a Magdolna utcai tölcsértorkolathoz a kilencvenes évek végén a tér patinás hangulatához egyáltalán nem illő épületek. A templommal szemben, a mai buszmegálló helyén, az 1920-as években Budafok városa egy szintén a tér hangulatától idegen sílusú épületet, egy áramfejlesztő állomást emeltetett, amelyet szerencsére a hetvenes években lebontottak.
A Savolyai tér jelenlegi kialakításánál, a kilencvenes évek végén a tervezők az eredeti, barokk hangulatot próbálták meg visszacsempészni. A teret ábrázoló régi fotókon, annak hátterében látható környező kastélyok (a Czuba, a Sacelláry és a Törley) s azok tornyai a Szent Lipót-templom körüli hatalmasra nőtt vadgesztenyefák miatt azonban ma már sajnos nem láthatók. A hangulatos kis tér ma a városrész számos rendezvényének ad otthont. (G. R.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.