Még valamikor tavasszal, kampányidőben, midőn a szocialisták javában készülődtek a nagy „furfangra”, a Happy End Kft. fizetett hirdetést tett közzé a Népszabadságban. Sok pénzért. Nagyon sok pénzért. A hirdetés ugyan megjelent, de a Népszabadság éber szerkesztői – „az éber és okos cenzorok”, in memoriam Rényi Péter – kijavítottak valamit az eredeti szövegben. Az „emeszpét” javították ki – kis kapitálisról nagy kapitálisra. Ezek betűfajták. S midőn a kis kapitális nagy kapitálissá változott, mindjárt elképesztő politikai botrányt kavartak az ügyből.
A mostani logóvita kapcsán jut mindez eszembe.
Mert most, hogy a Fidesz kifogást emelt, amiért a szavazócédulákon fele akkora méretben jelenik meg a párt logója (szimbóluma), mint a szocialistáké, kiderült, hogy a Fidesz „kicsinyes”, és a kákán is csomót keres. (Megjegyzés: a káka tele van csomóval, ha a szocialisták kezébe kerül a gyeplő…) De a kis kapitális-nagy kapitális vita idején természetesen szintén a Fidesz volt kicsinyes. Bolgár György, a honi sajtó becsületlovagja akkor így borongott a Metro című világlapban: „meg nem mondhatom, mint ahogy azt sem foghatom fel, hogy egy ilyen talpig polgári társaság, amely minden porcikájában a ragyogó jövőt képviseli, hogyan adhatott fel olyan hirdetést (…) a Népszabadságban, amelyben az ellenfél pártjának nevét (MSZP-nek hívják a gonoszt) kisbetű-méretben szedték. Volna. Ha a lap tördelője észre nem veszi a feltételezett hibát és ki nem javítja normál méretűre. (…) Ebből aztán ország-világ előtt kiderült, hogy a miniszterelnök levelében szándékosan zsugorították fele méretűre Medgyessy pártját, mintegy megelőlegezve a választási eredményt. Hadd lássák az emberek, ki az úr az országban. És ne lássák (vagy csak nagyítóval), hogy ki az ellenfél. Nyilván azt hiszik, a cél (a választási győzelem) szentesíti az eszközt. A tisztességes, polgári demokrácia azonban olyan cél, amelyhez csak tisztességes, polgári demokratikus eszközökkel szabad eljutni.”
Bolgár írása kapitális. Mint majd mindegyik Bolgár-írás. Mégis az volt benne a legszebb, hogy a Metro című világlap ugyanazt a nyomdai szabályt alkalmazza, amelyet a Happy End alkalmazott saját hirdetésében. Így aztán Bolgár, miután megírta kapitálisát a kapitálisokról, másnap azzal szembesült, hogy lapjában éppúgy a kifogásolt kis kapitálissal jelent meg az „emeszpé”, mint ahogy a fizetett hirdetésben jelent volna meg. De ez Bolgárt nyilván nem zavarta, mint ahogy Bolgár e puszta ténytől nem lett kis kapitális. És a sajtó boldogabbik és minden körülmények között tehetségesebb, okosabb és tisztességesebb fele hetekig tartó parázs polémiát varázsolt a kis kapitálisok ügyéből.
Most a sajtó boldogabbik és minden körülmények között tehetségesebb, okosabb és tisztességesebb fele szintúgy hetekig tartó polémiára készül a pártlogók ügyében. De most szó sincs arról, hogy ha a szavazócédulákon fele akkora a legnagyobb ellenzéki párt jelvénye, mint a szeretve tisztelt szocialistáké, akkor „a cél (választási győzelem) szentesíti az eszközt”. S arról sincsen szó, hogy „a tisztességes, polgári demokrácia olyan cél, amelyhez csak tisztességes, polgári demokratikus eszközökkel szabad eljutni”. Nem. Most a kicsinyes Fidesz akadékoskodik, ahelyett hogy örülne, amiért egyáltalán rákerült a szavazócédulákra.
Mert hiába győzött tavasszal pár ezer szavazattal az emeszpé, s hiába tette ezt néhány ügyes furfanggal, most aztán láthatják az emberek tényleg, hogy „ki az úr az országban”. Mindent, amivel ellenzékben négy évig vádolták a Fideszt és amit a Fidesz – sajnos – soha nem tett meg, most végrehajtanak, lelkiismeret-furdalás és a legcsekélyebb aggály nélkül. Politikai tisztogatás, megfélemlítés, nyers és barbár érdekérvényesítés, valamint az ellenfél logójának fele méretűre csökkentése, hogy ne lássák (vagy csak nagyítóval), hogy ki az ellenfél.
Mindezek mellé az is jár, hogy minden lap úgy hozza a hírt: „A Fidesz valamennyi kifogását elutasították”. A Fidesz egyetlen tartalmi kifogását sem utasították el. A Legfelsőbb Bíróság azt közölte, hogy helyben hagyja az OVB valamennyi döntését. Igen ám, de tudják, mi volt az OVB valamennyi döntése? Az, hogy nincs hatásköre vizsgálni a beadványt, mert a panasz egy belügyminiszteri rendeletre vonatkozik. Persze ezt jól lehet kommunikálni „elutasításnak”.
Nagy kapitálissal. Kapitálisan.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját