Párhuzamos életrajzok

2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volt egyszer egy Postabank. Kismackó, kis Geszti, kicsi Princz. Roppant pénzek, VIP-hitelek, csúcsforgalom az uborkafán. A Defend Kft. ennek a Postabanknak volt a biztonsági cége.
Volt egyszer egy Nyírfa-ügy.
A Horn-kormányra vetett árnyékot. Zsurk, vodka, Baja Ferenc és a többiek. Fogalmak a Nyírfa-ügy körül, a Nyírfa-ügy környékén. A Nyírfa-ügy főszereplője – a nem árnyékos oldalon – Földi László. Ezredes, az információs hivatal műveleti igazgatója. Rajta kívül máig nem tudja senki sem, mi lapult igazából a Nyírfa-dosszié mélyén. Talán jobb is így. Mert a harag, a bosszúvágy így kizárólag Földi ellen irányult. A Postabank és Földi László a Defend kapcsán találkoztak. A Defend előszobájában metszették egymást, mint a párhuzamosok a végtelenben.
És Földi László kivásárolta a biztonsági céget a Postabankból.

Elindul a „Defend-ügy”

Földi energikusan látott munkához. Miután titkosszolgálati karrierje ráment az igazmondásra, és arra, hogy túl forró ügybe nyúlt (ki gondolná, hogy ennyire forró a kicsi Baja!), úgy döntött, felvirágoztatja és piacvezetővé teszi a Defend nevű biztonsági céget.
A Defend csendben nekilátott gyűjteni a megbízásokat, a feladatokat, a nehéz, felelősségteljes, ám jól fizető munkákat. Közben folyamatosan beruháztak, fejlesztettek, s ahogy ez lenni szokott, a cég elérte növekedésének határait.
Amikor egy cég eléri növekedési határait, akkor a főnök nyugdíjba vonul, és békésen elhülyül Miamiban vagy Akán. A másik lehetőség, hogy sürgősen megpróbál tőkét bevonni a vállalkozásba a további növekedés érdekében. Földi ezt a lehetőséget választotta. A Defend Kft.-be állami cégek szálltak be tulajdonosként. Így a Magyar Posta és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB). A Defend a mai Magyarországon fellelhető legmodernebb eszközökkel végzi a Posta teljes pénzfeldolgozását, és természetesen szolgáltatásokat végzett az MFB-nek és leányvállalatainak is. A cég több mint 80 százalékban állami tulajdonban van, míg körülbelül 20 százalékot Földi László tulajdonol.

A piacvezető

A Defend Kft. piacvezető lett a biztonsági szolgáltatásokat nyújtó cégek között. Földi László, aki már a Nyírfa-ügy kirobbanásakor sem kalkulált elég óvatosan, most sem számolt azzal, hogy piacvezetőnek csak úgy érdemes lenni, ha az ember elkötelezett szocialista vagy szabad demokrata. Minden más esetben kész életveszély.
A Defend agresszív növekedése és elsővé válása nagyon nem tetszett a konkurenciának, elsősorban a Grouppe4-nek és az In-Kal Securitynek. Így már az Orbán-kormány alatt megindulnak a politikai támadások a Defend ellen. A politikai támadások legfőbb érve, hogy a nagy állami cégek a Defenddel dolgoztatnak. Ha meggondoljuk, hogy – mint az imént rámutattunk – a Defend 80 százalékban állami tulajdon, mindjárt láthatjuk, hogy a politikai támadások legfőbb érve körülbelül annyira állja meg a helyét, mint bármi, amit az MSZP–SZDSZ komoly arccal és tragikus zöngékkel belebeszél a nyilvánosságba.
A lényeg: a Defend Kft. politizálása és démonizálása mögött a konkurencia áll, amely az MSZP és az SZDSZ képviselőiben alkalmas eszközre lelt gazdasági céljai eléréséhez.

A kormányváltás után elindul a hadjárat

Miután tavasszal visszajöttek, akiknek sem praktikus, sem nemzetbiztonsági, sem pedig mentálhigiénés okokból nem lett volna szabad visszajönniük, azonnal elindul a Defend tönkretétele.
Az Orbán-kormány hagyatéka: egy jól működő, piacvezető, állami tulajdonú biztonsági szolgáltató cég. Ügyfélkörének zöme szintén állami cég.
Földi László még gyorsan eladja 20 százalék körüli tulajdonát Csintalan Sándornak, az MSZP volt alelnökének – de már hiába. A Defendnek buknia kell. A Defend nem MSZP–SZDSZ-érdekeltség, a Defend nem támogatta sem az MSZP, sem az SZDSZ kampányát, a Defend csak jól működött. S ez kevés most az üdvösséghez.
Elindul a folyamat, amelynek vége a Defend tönkretétele.
Először az állami cégek sorra mondják fel megbízási szerződéseiket a Defenddel. Állami cégek mondják fel saját megbízásukat a saját tulajdonukban lévő biztonsági szolgáltatónál. Az egyik tulajdonos például felmondja a saját érdekeltségébe tartozó leányvállalatának szerződését a Defenddel, s a munkával megbízza az In-Kal Securityt. Így talán már mindenki számára érthető, miről is szól valójában ez a végtelenül szomorú és végtelenül pitiáner történet…
A tulajdonosok tehát saját érdekeiket semmibe véve, ellehetetlenítik a Defendet, és munkáit átadják a konkurenciának; ugyanezek a tulajdonosok utasítják Bárándy ügyvéd urat, a Defend jogi képviselőjét (a cenzúramániás igazságügy-miniszter apját), hogy vonja vissza keresetét Eörsi Mátyás ellen. Ez egy tökéletesen érthető lépés lenne, ha első fokon a Defend pert vesztett volna Eörsivel szemben. Ám a Defend első fokon pert nyert Eörsivel szemben, mert Eörsi – nem először és nem is utoljára – össze-vissza hazudozott. Ám a jogerős ítélet előtti utolsó pillanatban mégis visszavonta a tulajdonos (az állam, vagyis az MSZP–SZDSZ kormánya) a keresetet, hiszen Eörsi Mátyást, minden öltönyvásárlások nagy tudóját, a rendkívül kellemes arcú SZDSZ-es igazságosztót és pévécéterminátort meg kellett menteni a blamázstól. És a tulajdonos államnak többet ér a pévécéterminátor, mint a saját tulajdonában lévő piacvezető cége…

Mint a régi szép időkben…

Utolsó felvonásként még menesztették Csintalan Sándort az ügyvezető elnöki székből (hogy törvényesen-e, az majd kiderül), majd a fő tulajdonos, a Magyar Fejlesztési Bank a minap bejelentette, hogy végelszámolást indít a Defend ellen.
A Defend bukása a régi szép időkre emlékezteti a figyelmes szemlélődőt. A spontán privatizáció időszakára. A spontán privatizáció lényege az volt, hogy a volt MSZMP KB, a megyei pártführerek meg a téeszvezetők mindent el tudjanak lopni, ami az országban még működőképes. A spontán privatizáció a gyakorlatban pedig úgy zajlott, hogy tönkretették a privatizációra kiszemelt, amúgy működő céget, hogy tönkretétele után annak eszközeit eladhassák.
A Defend története jellemző a múltunkra, a jelenünkre – és sajnos leginkább a jövőnkre. Arra a jövőre, amelyben ismét tudatosan rombolják le az értékeket.
A Defend állami vagyont épített – sikeresen. A tolvajbanda pedig lerombolja, tönkreteszi az állami vagyont, hogy a konkurencia és a kliensek jól érezzék magukat. Erről szól a Defend története – és erről szól a jövő évi privatizációs terv is. A Magyar Posta, az állami bankok, a Mol, a Szerencsejáték Rt. (na, ezt lesz a legnehezebb megmagyarázni, tolvajbanda!) és mondjuk a herendi porcelánmanufaktúra privatizálása (elherdálása) mind-mind az ostoba rombolásnak, a visszataszító kalmártempónak megannyi példája. Senki ne lepődjék majd meg, ha a világhírű és jól prosperáló herendi manufaktúrát a meisseni porcelángyár fogja megvásárolni, s az adásvétel után két héttel már nem is lesz herendi porcelán. És akkor a tolvajbanda majd azt fogja mondani, hogy „ja kérem, a piac!… (Lásd még Torkos Matild korszakos írását múlt szombati számunkban.)
De a rablott vagyonnal és az elherdált vagyonnal is el kell majd számolni egyszer. Politikusnak és piaci szereplőnek egyaránt. Nem fogtok mindent megúszni, tolvajbanda…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.