A befektetők optimisták

A miniszterelnök szerint stabil az ország gazdasága, a növekedés mértéke 2003-ban akár 3,7 százalék is lehet. Az ország legnagyobb befektetővállalatainak vezetői úgy látják, hogy az Európai Unió bővítése kedvezőbb lesz a csatlakozóknak, mint a tagországoknak. A versenyképesség megtartása érdekében viszont olyan területeken kell fontos változtatásokat végrehajtani, mint az adózás, a szakképzés vagy a logisztika.

Putsay Gábor
2003. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erős Magyarország gazdasága, jó alapokkal rendelkezik, a kormány kiszámítható és a befektetőket ösztönző politikát kíván folytatni – jelentette ki tegnap Medgyessy Péter miniszterelnök a Befektetői Tanács plenáris ülésén. Az ülésen azoknak a cégeknek a vezetői vesznek részt, amelyek legalább százmillió dollárt fektettek be eddig hazánkban. A kormányfő szerint 2003-ban 3,7 százalékos növekedésre lehet számítani, bár jelezte: a magyar gazdaság nyitott, nem független a nemzetközi eseményektől. A kormány arra törekszik, hogy a legfontosabb négy elem, a gazdasági növekedés, az egyensúly, a foglalkoztatás, illetve az infláció közötti harmóniát megteremtse – mondta Medgyessy Péter. Véleménye szerint eddig nem volt kellőképpen exportorientált a gazdaság, elsősorban a presztízsberuházások kaptak támogatást. A befektetőknek kedvező, hogy 2003-tól a költségvetés helyzete megfelelő, a monetáris és fiskális politika között sikerült összhangot teremteniük, az inflációról konszenzus alakult ki a kormány és a jegybank között. A kormányfő hozzátette: élénkíteni kívánják a tőkepiacot, a privatizációs bevételeket az infrastruktúra fejlesztésére fordítják. A magyar gazdaság paradigmaváltás előtt áll – fogalmazott Medgyessy Péter –, a jövő a magas hozzáadott értéket biztosító tevékenységeké, ezért a kutatás-fejlesztés, illetve az innováció előmozdítására törekednek.
A Befektetői Tanács szerint az ország EU-csatlakozását követően gyorsul a gazdasági fejlődés, és új munkahelyek jönnek létre. A bővítés több előnyt jelent majd a csatlakozóknak, mint a tagországoknak: az eddigi vizsgálatok rámutatnak, hogy az integráció gazdasági nyeresége a 15 uniós ország számára tízmilliárd, míg az új tagoknak 23 milliárd euró lesz. A tegnapi ülésen a befektetők jelezték a kormánynak, hogy több fontos területen jelentős változtatásokat kell végrehajtani. Módosítani szükséges például az adózási rendszert, mert versenyhátrányba kerül az ország az EU-ban. Felmerült továbbá, hogy az iparűzési adó nem EU-konform, ugyanakkor nem lehet gyors változást elérni, mivel az önkormányzatok bevétele 250 milliárd forint. A kedvező adottságok ellenére fejleszteni kell a logisztikai rendszert, valamint az infrastruktúrát, a szakképzési rendszer pedig nem felel meg a piaci igényeknek.
***
A Működő tőke állománya a régióban
(egy főre vetítve, dollárban)
Csehország 3603
Szlovénia 2754
Magyarország 2659
Észtország 2647
Szlovákia 1859
Lettország 1282
Lengyelország 1191
Litvánia 1040

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.