Kurd belharc Észak-Irakban

A Kurdisztáni Hazafias Unió (KHU) fegyveresei amerikai légi támogatás és kommandósok segítségével a hét végén döntő csapást mértek az al-Kaidához közel állónak tartott kurd radikális csoport, az Anszar al-Iszlám iráni határhoz közeli bázisaira. Mivel a másik, az Anszarnál kevésbé radikális, ám szintén al-Kaida-kapcsolatokkal gyanúsított csoport, a Dzsemáa Iszlámija az őket ért múlt heti amerikai bombázások hatására kiegyezett a Talabani vezette KHU-val, a Bagdad ellen északról indítandó offenzíva előtt Kurdisztánban biztosítottnak látszik az amerikaiak hátországa.

2003. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szekuláris, baloldali ideológiát képviselő Kurdisztáni Hazafias Unió (KHU) térnyerésének egyértelmű jelei figyelhetők meg az észak-iraki kurd autonómia területén. Az amerikaiak első számú térségbeli szövetségesének számító, Dzsalal Talabani által vezetett szervezet az Irak elleni offenzíva kezdetétől késznek mutatkozott a szövetséges inváziós seregek fegyveres támogatására, míg a fő rivális csoportosulás, a Maszud Barzani vezette Kurdisztáni Demokrata Párt (KDP) az iraki állások megtámadása ellen foglalt állást, Szaddám Huszein helyett Törökországot jelölve meg az iraki kurdokat fenyegető fő veszélyforrásként.
A Nyugat-barát, ateista alapon álló KHU-nak sikerült meggyőznie az amerikai politikai vezetést a vele ideológiailag is élesen szemben álló dzsihadista Anszar al-Iszlám szervezet megsemmisítésének szükségességéről. (A KHU és az Anszar között a kilencvenes években számos fegyveres konfliktusra került sor, amely elsősorban a KHU soraiban szedte áldozatait.) Miután Fatah Karikar, az Anszar vezetője a szövetséges erők kurdisztáni telepítésének esetére öngyilkos mártírakciókat helyezett kilátásba, Talabaninak nem kellett sokáig győzködnie washingtoni szövetségeseit a kurd radikálisokkal való leszámolás fontosságáról. A múlt hét elején ennek hatására meginduló, az amerikai légierő által támogatott KHU-offenzíva gyors sikert eredményezett: előbb a Dzsemáa Iszlámija kapitulált, majd pénteken az Anszarra mértek döntő csapást, melynek amerikai szempontból elsősorban az észak-iraki csapattelepítések biztonsága miatt van fontossága.
Tekintettel arra, hogy Törökország, úgy tűnik, nem vonul be Kurdisztánba, a KHU–KDP rivalizálásból is az előbbi kerülhet ki győztesen. Ha a Barzani vezette KDP – amely a kurd ügy többszöri elárulása miatt nem igazán bízik az amerikaiakban – továbbra sem hajlandó hathatósabban támogatni a szövetségeseket, az a KHU döntő térnyeréséhez vezethet Kurdisztánon belül, melynek gyümölcseit az északi front tényleges megnyitása után, illetőleg a háború befejezését követően arathatja le. A szövetségesek hathatós segítése – a szervezet harcosai a Kurd Media internetes kiadása szerint öt kilométerre közelítették meg Kirkukot – a háború után a Kirkuk Moszul környéki olajmezők egy részének esetleges kurd ellenőrzését is eredményezheti. Ez olyan jelentős gazdasági pozíciószerzést jelentene, amelyből az azzal rendelkező kurd csoport rendkívül komoly politikai tőkét kovácsolhatna. Mivel a KHU korábban harcos nacionalista, nyíltan függetlenségpárti nézeteiről volt ismert, kurdisztáni térnyerése Ankarát talán még kurd riválisainál is jobban aggasztaná. Ezért is ajánlott a héten Washington és az EU egy-egy milliárd dolláros pénzügyi segélyt a török kormánynak csapatai Irakon kívül tartásának ellentételezésére. Kérdés, beéri-e Ankara az alamizsnának számító kétmilliárddal, amikor a török kormány a néhány héttel ezelőtt kilátásba helyezett, összesen 30 milliárd dolláros amerikai segélyt, illetve kedvezményes hitelt is kevesellte az Irak elleni török segítségnyújtás ellentételezésére. Az elkövetkezendő hetekben kikristályosodnak a Szaddám Huszein utáni föderális Irak kurdisztáni területeinek jövőbeni hatalmi viszonyai. Ezért folyik most a harc a politikai és katonai hadszíntereken.
***
Iszlám térnyerés.
Az iszlamista csoportok kialakulása Kemal Atatürknek, a modern Törökország létrehozójának 1924-es, a kalifátus eltörléséről szóló rendelete utáni időszaktól datálódik. Az iszlám mozgalmak megerősödésére a kurd területeken csak az 1970-es évek végén került sor. A Szovjetunió afganisztáni bevonulásával párhuzamosan megjelenik a dzsihádi irányzat, amely a szent háborúra helyezi a hangsúlyt a török, illetve iraki ateista kormánnyal szemben. A politikai élet a kurd területeken 1987-ben egy ateista és egy iszlamista irányzatra vált ketté. Az iszlám áramlat a Dzsemáa Iszlámijában öltött testet, melyből 2000-ben vált ki a mozgalom radikális szárnya, amely később az Anszar al-Iszlám nevet vette fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.