Irakba készülő siófokiak

Dolgavégezetlenül tért haza Irakból az arab ország Kuvait elleni támadásának kezdetekor, 1991-ben a siófoki Kőolajvezeték-építő Rt. külszolgálatos csapata. Mivel a cégnek dollármilliókra rúgó kifizetetlen számlája és érvényes szerződése van, továbbá mert időközben a sivatag „elnyelte” a drága munkagépeinek jó részét, az rt. vezérkara abban bízik, hogy kvázi kárpótlásként, no meg az amerikaiak által is dicsért kiváló munkájuk elismeréseként az újjáépítés megkezdésekor visszatérhetnek Irakba a csővezeték-építők.

2003. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csaknem ötvenéves múltra visszatekintő, messze földön híres siófoki részvénytársaság, az ország legnagyobb csőttávvezeték-építő cége – amely fennállása óta nyolcezer kilométer kőolaj- és földgázvezetéket épített, és letette névjegyét számos távol- és közel-keleti országban is – az Öböl-háború kitörésekor számláinak rendezése nélkül fejezte be az iraki munkáit. Később ugyan egy kőolajos csapat viszszatért a közel-keleti országba, hogy megpróbálja „rendezni a cechet” és hazaszállítsa az ott maradt munkagépeit, ám nem járt sikerrel. Az elvégzett munkáért nem kapták meg a szerződés szerinti pénzt, gépeik jó részét pedig elnyelte a sivatag, illetve olyan is volt, amelyet kilőve találtak meg.
A részvénytársaság 1991-ben kárigényt nyújtott be az ENSZ Biztonsági Tanácsának kártérítési bizottságához, ám a megítélt és 2000-ben kifizetett néhány milliós „kárpótlás” megközelítően sem fedezte a kárát. Tarsoly Gyula vezérigazgató lapunknak elmondta: ott szeretnék folytatni a munkát, ahol abbahagyták. – Három dolog indokolja az Irakba történő visszatérésünket. Az első, hogy hazaszállíttassuk a még fellelhető, értékes gépeinket, a másik, hogy megkíséreljük rendezni a kifizetetlen számlánkat, a harmadik, hogy elvégezzük a legutóbb megnyert szerződés szerinti munkánkat – érvelt a cégvezető.
A Kőolajvezeték-építő Rt. egyébként az újabb, külföldön történő munkához jutásához kiváló preferenciákkal rendelkezik. Mint arról lapunk is beszámolt, a houstoni székhelyű El-Paso konszern megbízásából a siófokiak – a fűtőanyagot hasznosító Dél-dunántúli Gázszolgáltató Rt.-vel közösen – kiváló munkát végeztek a Nagykónyi–Törökkoppány közötti csővezeték építése során. Tarsoly Gyula úgy véli: jó oka van az újabb közel-keleti megrendelésben, munkájuk folytatásában reménykedni.
***
A bankok is várnak. Irak adóssága 1,4 milliárd dollár volt tavaly év végén nemzetközi bankoknál – közölte a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS), ez azonban csak egy része az ország összes külföldi adósságának. Bagdad összes adósságát 200 milliárd dollárra becsülik. Irak legnagyobb banki hitelezői francia bankok, amelyeknek tavaly év végén 424 millió dolláros követelése volt. A franciákat az osztrák bankok követik 332 millió dollárral. Az amerikai bankoknál mindössze 32, míg a briteknél hárommillió dolláros iraki tartozást tartanak számon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.