A vízügy cáfolja a Balaton tudatos leapasztását

Visszautasítjuk azt a hírt, mely szerint a hivatal tudatosan megcsapolná az egyébként is vízhiánytól szenvedő Balatont – reagált az egyik hétvégi lap írására Fejér Vilmos, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság balatoni kirendeltségvezetője.

2003. 05. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint három éve, 2000. április 30-a óta zárva van a Sió-zsilip, és egyébként is soha nem az a szakmai kérdés, hogy mennyi vizet eresztünk le a Balatonból, hanem hogy a vízeresztés befejeztével mennyi marad a tóban. 1997-től 2000 áprilisáig a tó megengedett átlagos vízállása 100 centiméter volt. Ebből is látható, hogy a szándék nem a tó „tudatos apasztása”, hanem lehetőség szerint a magas vízállás megtartása volt – érvelt Fejér Vilmos. Állította, hogy a Sió vízállását automata műszer érzékeli, aminek adatai mindenkinek hozzáférhetők.
– Szomorú tény, hogy 2000 óta a korábbiaknál jóval kevesebb volt a csapadék mennyisége a Balaton vízgyűjtőjén. A jellemző 650-700 milliméterrel szemben az elmúlt három évben 400-520 milliméter csapadék hullott, és ennek hatására csökkent drámaian alacsonyra a vízszint – mondta. Hozzáfűzte: félreértésre adhat okot, hogy Siófok belterületén, a város határán lévő duzzasztó működtetésével – idegenforgalmi érdekből – 50-70 centi vízborítás fedi a Sió-meder néhány százméternyi szakaszát.
Kijelentette azt is: az efféle, minden alapot nélkülöző feltételezéseket a Balaton partvonal-szabályozásának elrendelésétől való félelem motiválja. A vízügy a helyi önkormányzatokkal, a természetvédelmi és a környezetvédelmi hatóságokkal egyeztetve hajtja végre a partvonal-szabályozást. A tóból elrabolt területek visszabontása júliusban megkezdődik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.