Lesz-e horgászparadicsom a Balatonból? címmel rendezett tanácskozást a minap a Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége, amely a tó vízszintszabályozásának aktuális kérdései mellett arra is választ várt, hogy a jövőben a gazdasági vagy a turisztikai szempontok játszanak főszerepet a Balatoni Halászati (BH) Rt. törekvéseiben.
Biztató hírrel kezdte mondandóját a Balatonkenesén tartott civil fórumon Vojtkó Pál, a Balatoni Halászati Rt. vezérigazgatója. A fogási élményekre vágyó és a tó „halállományának drámai fogyatkozását” hangoztató horgászokat azzal igyekezett nyugtatni, hogy a jövő évtől az eddigi 200–250 tonna kétnyaras ponty helyett 350 tonnát telepítenek a tóba, és több lesz majd az előnevelt és az egynyaras süllő is.
A BH Rt. vezérigazgatója elmondta: 2002-ben 600 tonna halat emeltek ki a tóból a cég halászbárkái, ebből 270 tonna volt a kevésbé keresett busa, 390 tonna a keszeg, és mindössze 40 tonna az úgynevezett nemes hal. A busa halászata már évek óta súlyos veszteséggel jár, ám mint elhangzott, a keszegé is.
Vojtkó Pál arról is szólt, hogy a halászati cégnek érdekében áll a sporthorgászat feltételeinek javítása, és nem szeretnének haragos viszonyba kerülni a tóparti horgászközösségekkel. Ezért is kötöttek együttműködési szerződést a balatoni térségi horgászszövetséggel. Ami pedig a BH Rt. ez évi gazdálkodását illeti, a vezérigazgató elmondta: a feleslegessé vált ingatlanjainkat, így a korábban eladott halastavak melletti erdeiket, néhány helyen a halászlakásokat, Nagyatádon pedig a 320 hektáros komplett halastavukat értékesítik, és az eladásokból hozzátevőlegesen 800 millió forint bevételt remélnek. Ezt egyébként elsődlegesen hiteltörlesztésre fordítanák.
Vojtkó Pál közölte: várhatóan 2004. január 1-jétől a Balatoni Halászati Rt. közhasznú társasággá alakul. A tó környéki civil szervezetek ettől a változástól azt remélik, hogy ha egy arasznyival is, de közelebb kerül az álombeli balatoni horgászparadicsom megvalósulása.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről