1989. június 16. és a harminc ezüst ára

–
2003. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet június 16-i száma, megemlékezve a rendszerváltozás sarokpontjának is tekinthető 1989. június 16-ra, közli Modor Ádám A nagy temetés titkai című írást. Döbbenetes belelátni azokba az alvilági praktikákba, ahogyan a végnapjait élő (és némi névmódosítás után későbbi felvirágzása előtt álló) MSZMP, Mécs Imrének, a III/III-as ügynökök hadának és Mark Palmernek, az Amerikai Egyesült Államok akkori nagykövetének bevetésével – azaz minden eszközzel – igyekszik számára kedvező mederbe irányítani és ott tartani a folyamatokat. Igyekszik minden eszközzel távol tartani mindenkit, így a radikalizmusáról híres Krassó Györgyöt a megmozdulásoktól.
E napok eseményeit tovább árnyalja Kenedi János kétkötetes Kis állambiztonsági olvasókönyv című, a Magvető Kiadónál 1996-ban megjelent könyve. Érdemes beleolvasni.
A második kötet 3. fejezete foglalkozik az újratemetésre való felkészülés időszakával. Ez a fejezet a 184. oldaltól a 411. oldalig terjed, azaz 227 oldal, és figyelembe véve az iratmegsemmisítéseket, ez csak a jéghegy csúcsa. E nevektől hemzsegő kásahegyből két részletet emelnék ki. Az egyik az a lista, mely felsorolja az újratemetés napján a Hősök tere környékén akkor fellelhető telefonfülkéket, melyek lehallgatását a mindenkor éber párt figyeltetni rendelte el.
A másik, egy jegyzőkönyv, mely a Politikai Bizottság 1989. május 26-i üléséről készült (295–307. oldalak). A Grósz Károly, Hámori Csaba, Németh Miklós, Nyers Rezső, Vastagh Pál, Berecz János, Eötvös Pál (lásd a Népszabadság impresszumát!), Fejti György, Szűrös Mátyás és még néhány kevésbé érdekes személy részvételével megtartott ülésen, egyebek mellett arról is folyik az eszmecsere, miként lehetne előre tudni a szónokok beszédeinek tartalmát. Már mindenki látja, hogy azok a szép, varázslatos idők már elmúltak, amikor egyszerűen hatalmi szóval be lehetett kérni elolvasásra a beszédeket, vagy, ami még egyszerűbb, előre megírt beszédet lehet felolvastatni. És ekkor Nyers Rezső elvtársnak mentő ötlete támad. „… Lehet, hogy a végén az lesz, hogy megkérjük informálisan a beszédeket is, de ezt csak informálisan lehet. Ha Vásárhelyi Miklós kezébe jut, akkor ezt megszerezhetjük, de ha nem jut a kezébe, akkor nem tudom, hogy hogy tudjuk megszerezni.”

Lám-lám, nemcsak Mark Palmer nagykövet volt hajlandó segédkezet nyújtani a „süllyedő (?) hajó” utasainak, nemcsak Mécs Imre, a volt halálraítélt épült be egykori rabtársai, a TIB vezetői közé, de a Nagy Imre-per hatodrendű vádlottja, Vásárhelyi Miklós, aki még beszéd megtartására is kapott lehetőséget kivégzett egykori pertársai koporsójánál, még őt is úgy ismerték egykori rabtartói, mint aki hajlandó a harminc ezüstöt megérő vállalkozásra. Igaz, az ő esetében a harminc ezüstöt később a Soros Alapítvány kuratóriumi elnöki széke (és nyilván sok egyéb) jelentette.
Hát ezért mondják sokan, hogy nem a kommunizmus a legnagyobb rossz, hanem az az erkölcsi fertő, amely látszólagos elmúlta után maradt.

Dobai Miklós Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.