A tőke taszítása

2003. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákia után immár Románia is lekörözi Magyarországot a működő tőke vonzásában – jelenti a transindex.ro internetes portál, míg az ICEG kutatóintézet ugyancsak e témát vizsgáló legfrissebb tanulmányában azt közli: a GDP-arányos beáramlások alapján hazánk romló, Csehország és Szlovákia ugyanakkor javuló teljesítményt mutatott fel az utóbbi egy-két évben.
Pocsék bizonyítvány ez: hazánk ugyanis 1990-től 2002-ig az egy főre jutó működő tőke vonatkozásában az élen állt. Manapság pedig nem telik el úgy nap, hogy valahol ne találkoznánk ezzel a negatív helyzettel összefüggő elemzéssel, tudósítással vagy összeállítással.
Akárhogyan is fényezi magát a Medgyessy-kormány, a brókerbotrány, a PSZÁF tervezett megrendszabályozása, a beláthatatlan következményekkel járó kormányzati gazdaságpolitikai koncepció (ha egyáltalán van ilyen) Magyarország hitelességét, stabilitását ásta alá. Hogy alapjaiban rendült meg a bizalom, valamint instabilitás jellemző az országra, azt illusztrálja a kialakult helyzet is: a működő tőkére áhítozó magyar gazdaság szereplői tudniillik a kelet-közép-európai térség legnagyobb beruházói lettek. Miközben tehát a tőkeszegény ország központi költségvetése rendre a beáramló pénzből pótolhatná az államháztartási deficit jelentős részét, addig a külföldi beruházók után immár a magyarországi vállalkozások is Horvátországban, Szlovákiában vagy Romániában keresik a boldogulást. Utóbbiról egyébként elismerően nyilatkozott több alkalommal is Medgyessy Péter miniszterelnök és Csillag István, a gazdasági és közlekedési tárca irányítója. Félreértés ne essék, nem lenne gond egy tehetős ország számára, hogy vállalatai a szomszédos államokban fektetnek be. Csakhogy ez nem Ausztria.
Ha valaki veszi a fáradságot, és a szaktárca internetes honlapjára (gkm.hu) klikkel, a témában a következőket olvashatja: „Magyarországon a nemzetközi trendet követve lassult a működő tőke beáramlása.” Tegyük hozzá: olyannyira, hogy már tavaly – a 2001-es adatokhoz képest – 40 százalékkal csökkent a külföldről érkező invesztíció aránya, a 2003-as adat pedig ennél is gyatrább lesz. A Csillag vezette minisztérium ugyanakkor diszkréten megfeledkezik arról, hogy a nagyberuházások célpontja változatlanul a közép-európai térség. Az az igazság, hogy befektetők elfordultak tőlünk.
Ha minden megy a maga útján, nem kevesebbtől, mint évente átlagosan kétmilliárd dollárnyi bevételtől búcsúzhatunk el… A multinacionális cégek és nagyvállalatok ellenségének kikiáltott Orbán-kormány idején nagyjából ekkora összeg futott be – évenként. Közgazdasági értelemben abszurd a helyzet. A tőkeszegény Magyarország kormánya nemcsak a külföldi tőkét, hanem az itteni vállalatokat is taszítja; így válnak tehát a magyarországi cégek tőkeexportőrré. Eközben a gazdaság külföldi szereplői elfordulnak, jobb esetben kivárnak; hiába csábítja őket a baloldali hatalom különböző adókedvezményekkel.
Hazánkból, a tőkevonzó országból másfél esztendő alatt tőketaszító állam lett. A nagy dérrel-dúrral beharangozott szocialista recept éppen az ellenkező hatást váltotta ki a gazdaságpolitikában. Ám minden rosszban van valami jó.
Kiderült végre, mi is a magyar versenyképesség leggyengébb láncszeme. Úgy fest, éppen a Medgyessy-kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.