Az euróövezet rebellise

Németország – Európa legerősebb gazdasága – 2004-ben a harmadik egymást követő esztendőben sértheti meg az euróövezet országaira vonatkozó szigorú előírásokat, miszerint a hiány nem haladhatja meg a GDP három százalékát. Az Európai Unió újabb szigorú lépéseket tervez a romló egyensúlymutatók javítására.

2003. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vitatják az eddig megtett németországi gazdasági reform hatásait a kutatóintézetek, ám abban teljes az egyetértés a müncheni Ifo, az esseni RWI, a hamburgi HWWA és a hallei IWH között, hogy jövőre is csak szerény bővülés várható az euróövezet gazdaságában – derült ki egy minapi berlini fórumon.
A kutatók és elemzők szerint jövőre optimális esetben is 1,7 százalékos növekedéssel lehet Németországban számolni. Ennek azonban feltétele a világgazdaság javulása, azon belül is, hogy az Egyesült Államok tartósan gyarapodási pályán maradjon, továbbá „helyben” viszszafogják a kormányzati költekezést, csökkenjen a büdzsé hiánya és az adórendszer átstrukturálása, illetve a szociális segélyezés szigorítása is mielőbb megtörténjék.
Mindeközben a versenyképességet kell javítani – javasolják a szakértők, ami nem kis feladat, hiszen Németországban magasak a bérek és a rájuk rakódó munkaköltségek. Mellesleg e költségek szintje az elmúlt öt évben öt százalékponttal nőtt, így most 42 százalék, ami elképesztően magas. Olyannyira, hogy a németeket e tekintetben csak Belgium tudja megelőzni az Európai Unióban.
Bár Németország Európa masszív bázisa, a 2001-től recesszív környezetben lévő gazdaság életszínvonalra gyakorolt negatív hatása már a mindennapokban is érzékelhető. Magas ugyanis a munkanélküliség, a vállalati szféra szereplői pedig úgy érzik, Gerhard Schröder kancellár és a kabinet tagjai aktuálpolitikai szempontok miatt elodázzák a reformokat.
Az októberi kimutatás szerint 4,38 millió a munkanélküliek száma, amely 10,5 százalékos rátának felel meg. (Az EU-ban 8 százalékos ez a mutató – a szerk.) Kétségtelen, az utóbbi hat hónapból négyben csökkent az állástalanok aránya, ugyanakkor gondot okoz, hogy nem nő a foglalkoztatottság szintje. A statisztika tehát csal: a legutóbbi adatok szerint a munkahelyek száma 29 ezerrel csökkent. Hasonló a helyzet a termelői árak alakulásával is, melyek nagyjából a kívánatos szinten vannak – 1,9 százalékkal haladták meg a szeptemberi árak az egy évvel korábbit –, ám ez csak a pillanatnyi problémát orvosolja.
A Der Spiegel hírmagazin exkluzív jelentése szerint a német államháztartási deficit 2003-ban a GDP 4,3 százalékát teszi majd ki, míg 2004-re 3,5 százalékos hiánynyal számolnak. Ha beigazolódnak a kutatók várakozásai, úgy Európa legerősebb gazdasága a harmadik egymást követő esztendőben sértheti meg az euróövezet országaira vonatkozó szigorú előírásokat.
A maastrichti megállapodásban ugyanis a hazai össztermék, vagyis a GDP három százalékában határozta meg az EU az államháztartási deficit maximumát.

A takarékossági program jegyében jövőre nem lesz Németországban menetrendszerű nyugdíjemelés – így döntött Gerhard Schröder kormánya. Az időseknek tehát 2004-ben le kell mondaniuk a nyugdíjemelésről, s az ápolási-gondozási költségek fedezésére kötött biztosítás terheit is egyedül kell majd állniuk. A német kabinet célja, hogy megszűnjön a nyugdíjbiztosítóknál keletkezett nyolcmilliárd eurós hiány. A nyugdíj-hozzájárulás mértékét egyébként a Schröder-kormány pár hónapja 19,1 százalékról 19,5 százalékra emelte – megszorító program nélkül húsz százalék fölé emelkedett volna ez a fizetési kötelezettség. A német kormány abból indult ki, hogy a munkabérek járulékait nem szabad tovább emelni, ha javítani akarják a gazdaság versenyképességét. Az érdekképviseletek zöme ellenzi a takarékossági csomag nyugdíjasokra „terhelt” részét. Német lapok beszámolói szerint Schröder a tiltakozás hatására visszavonta a nyugdíjkorhatár 65 évről 67 évre történő megemelését.

Szigorral fenyeget az Európai Unió
Az Európai Bizottság szigorú lépéseket tervez az eurózóna GDP-jének háromnegyedét produkáló Németország, Franciaország és Olaszország ellen, a romló egyensúlyi mutatók javítására. A testület egyébként felszólította az említett országok kormányait, hogy adók emelésével vagy a jóléti kiadások lefaragásával csökkentse le a költségvetés hiányát. (Sz. Cs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.