Mit viszünk az unióba?

2003. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Uniós csatlakozásunk hamarosan bekövetkezik, így a Medgyessy-kormánynak a Mit viszünk magunkkal az Európai Unióba? kérdésre kellene kimerítő, a társadalom számára is egyértelmű választ adnia. Erre azonban nem számíthatunk. Nyakunkon ugyanis az európai parlamenti képviselő-választás, amelynek aktuálpolitikai vonzata ismét nem teszi lehetővé a baloldal pártjai számára az őszinte és objektív választ a kérdésben.
Gyűjtsük tehát csokorba a lehetőségeket.
A válaszok egyike lehet, hogy az Európai Unióba visszük a nyugati fülnek érdekesen csengő anyanyelvünket, a Nobel-díjasainkat, a történelmünket, a maga nemében páratlan Alföldet, a Balatont és Budapestet, a saját közép-európai (nem kelet-európai) magyar kreativitást és gazdasági tetterőt. A rendszerváltozás politikai és gazdasági hatásait.
Van azonban egy másik olvasat is.
Az ország egy olyan pillanatban csatlakozik az egyébként is erősen centralizált szuperállamhoz, amikor romokban hever a magyar gazdaság, s ebből kifolyólag leállt a növekedés. Pörög az infláció, drágul az élet, és a minimálbér szintje gyakorlatilag nominálisan sem emelkedik a Medgyessy-kormány hatalomra lépése óta. A gyógyszerekre fordítandó kiadás hónapról hónapra nő, a nyugdíjból megélni ma már művészetnek számít. A munkanélküliség stagnál, ám az erről szóló statisztika is csalás, alacsony ugyanis a foglalkoztatotti mutató. Százezrek, esetleg milliók kerültek egy-két esztendő leforgása során ismét a margóra. Óriási a regionális eltérés is: Borsod-Abaúj-Zemplén jövedelmi viszonyait például négyszeresen haladja meg Győr-Moson-Sopron megye.
Van tehát mit mutogatnunk.
Az el nem készült autópályákat, a kátyús fővárosi utakat, az ütött-kopott belvárosi épületeket, a lepusztult, büdös kórházakat, a maradi mentőállomásokat, a magyar falvak határában fellelhető szemétkupacokat, az erdőirtásokat, a bolha- és kínai piacokat, valamint a szocializmus és a rendszerváltozás áldozatait: a negyvenes-ötvenes férfit. A kisembert, aki úgy néz ki, mint egy hetvenöt éves aggastyán; nincs foga, nincs állása, s tekintete már csak a reggeli betevő tömény illatától lesz párás. Amennyiben pedig valaki megnézi az elmúlt évtizedek halálozási listáját, akkor elképed: a kimutatások szerint itt hunytak el arányait tekintve a legtöbben fiatalon rákban és infarktusban.
Hogy mit viszünk még az unióba? A munkahelyükön kizsákmányolt embereket, kényszervállalkozók tömegeit, az egyik napról a másikra tengődő diplomás pályakezdőket, a hitelből-kölcsönből élők százezreit. No és a budai luxuskörnyék lakóit, a brókereket, a yuppie-réteget, a plazavilág fiataljait, a kereskedelmi televíziók és rádiók önelégült sztárjait, a ripacskodó Heti Hetest, a Boros–Bochkor duót és a BMW-vel száguldozó huszonéveseket, továbbá a jellegzetesen magyar bűnözői réteget, a tar fejű, fővárosi gyurmafigurákat. Összegezve: vitathatatlan értékeink mellett a toldozott-foldozott életünket, a mindennapok világát, a csillogást és a nyomorúságot visszük magunkkal a nyugati közösségbe.
A kormány felelőssége egyébként ott érhető tetten, hogy valós társadalmi állapotfelmérés helyett felesleges illúziókat kelt az emberekben a csatlakozással kapcsolatosan. Ugyanis hitegetés ide, hitegetés oda, esélyünk sincs a négy évtizedes lemaradást pár esztendő alatt ledolgozni, s nyugati, úgymond EU-normák és fizetések alapján élni. Ráadásul – miként arra a kormányfő fel is hívta a figyelmet – a jóléti államok kora lejárt. Pedig füleinknek még ismerősen cseng az a szocialista választási ígéret, hogy „együtt kell befejeznünk a jóléti rendszerváltozást”…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.