Szlovénia, Ausztria kistestvére

Szlovénia vitathatatlanul a kelet-közép-európai reformországok éllovasa. Brüsszeltől is mindössze egy sárga lapot kapott az utolsó EU-országjelentésben. Délnyugati szomszédunk gazdasága és társadalmi berendezkedése gyakorlatilag már nyugati szinten van, s a volt Jugoszlávia tagköztársaságai közül az egyetlen, amely jövőre integrálódhat az Európai Unióhoz. Mindennek azonban ára van. A kis államot az elszigetelődés fenyegeti.

2003. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovénia olyan, mint egy mintadiák. Minden feladatot hibátlanul megold, az órákon a legszebb ruháiban jelenik meg, ezért a tanár kitűnő osztályzatot ad neki, sőt naponta meg is jutalmazza egy tábla csokoládéval. Egy baj van csak: a többiek utálják mindezért – állítólag ez az idézet évekkel ezelőtt egy pánszláv diplomáciai összejövetelen hangzott el, s minduntalan szóba kerül, ha az EU keleti bővítése, illetve a volt Jugoszlávia tagköztársaságainak helyzetét elemzik az illetékesek.
Szlovénia valóban sikertörténet. A kelet-közép-európai országok közül tudniillik csak délnyugati szomszédunknak sikerült gazdaságát, társadalmi berendezkedését nyugati szintre felhoznia. Olyanynyira, hogy a kis ország GDP-je az Európai Unió átlagának hetven százalékát éri el; ez pedig egy főre vetítve évente meghaladja a több mint tízezer dollárt. Csak viszonyításképpen: Szlovénia gazdasági kibocsátása immár túltesz az uniós Görögország produkcióján is. Hogy Brüsszel is értékeli az erőfeszítéseket, jelzi, a csatlakozás előtti utolsó EU-országjelentés szerint Szlovénia az általános felkészültség hivatalos listáján az első. Egyébként maguk a szlovének is úgy érzik, hogy sikeresek voltak a 2002-es koppenhágai véghajrában elért eredményekkel.
A mintaállam 2006-tól tervezi bevezetni az eurót, noha ez inkább szimbolikus jelentőségű lesz, mintsem gyakorlati: Szlovéniában tudniillik minden pénzügyi tranzakció a nyugati közösség pénzével bonyolódik. Szinte magától adódik, hogy még a legeldugottabb faluban is lehet euróval fizetni az árucikkekért. Az árak viszont elképesztően magasak. Az élelmiszerért, a különböző szolgáltatásokért annyit kérnek el magyar pénzben átszámolva, mint Ausztriában. Sőt, a szlovének egyenesen azt tanácsolják, hogy ruhaneműt inkább az osztrákoknál vásároljunk, mint náluk. Ausztriában minden olcsóbb – tartja az átlagos halandó, aki a magyar átlagkereset két és félszeresét viszi haza. Miközben Szlovénia szláv ajkú állam, mentalitásban és fejlettségében sokkal inkább emlékeztet Ausztriára, mint a „testvéri” országokra. Vagyis: hiába lép be vele együtt Lengyelország, Csehország és Szlovákia az EU-ba, ezek az államok – nem csak földrajzi értelemben – távol esnek tőle. A gondot tetézi, hogy Szlovénia nem is ápol velük különösebb kapcsolatot…
Szlovéniának ugyanakkor elemi érdeke, hogy a Balkán országai mielőbb integrálódjanak a nyugati közösséghez, miután teljesen elszigetelődhet. A csatlakozás közeli állapot eléréséhez belátható időn belül azonban csak Horvátországnak van esélye. A sors fura fintora, hogy egy horvát–szlovén vita is kibontakozott az adriai tengerrész kapcsán. Nem véletlenül figyelmeztetnek szlovén EU-szkeptikusok arra, hogy ha az unió által kitaposott úton halad továbbra is a mintaállam, és feladja identitását, úgy könnyen azzá válik, ami száz éve volt: osztrák tartománnyá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.