Testükkel védenék meg a Zengőt

Útlezárással és élőlánccal tiltakoznak a környezetvédők ma kora reggeltől a pécsváradi lőtér bejáratától a Zengőre vezető földúton, hogy megakadályozzák a munkagépek felvonulását a hegyre, ahol fakivágások kezdődnének a Honvédelmi Minisztérium (HM) megbízásából, egy lokátorállomás építése miatt.

2004. 02. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy vélik a környezetvédők: a katonai lokátorállomás építése felmérhetetlen természet- és tájromboláshoz vezetne az egyedülállóan érintetlen Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzetben. Kipusztulhat például a fokozottan védett bánáti bazsarózsa, amelyből az egész világ állományának kilencven százaléka itt él. Herbert Tamás, a beruházás megakadályozására létesült, csaknem ötven civil szervezetet tömörítő Civilek a Zengőért Mozgalom vezetője arról tájékoztatta lapunkat, hogy a kivitelezők korábban már kétszer is kudarcot vallottak a védett növények áttelepítésével.
A demonstrációt szervező harmincegy civil szervezet (többek között a Védegylet, a Hulladék Munkaszövetség, a WWF, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Pécsi Zöld Kör és a Civilek a Zengőért Mozgalom) felhívásában azt kéri az illetékes hatóságoktól, hogy a kivitelezés előkészítését és esetleges végrehajtását állítsák le, és vizsgálják felül annak szükségességét a nyilvánosság bevonásával.
Mint ismert, a parlament 1995. évi döntése alapján a HM nagy hatótávolságú, stratégiai NATO-lokátor telepítését tervezi három helyszínen. Ezek közül kettőnél, Bánkúton és Békéscsabán a jelenleg is üzemelő lokátorokat cserélik le, de a harmadik helyszín az eddig teljesen érintetlen Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzetben lenne. A tiltakozók szerint a területen a természeti kincsek mellett régészetileg fontos leletegyüttesek is elveszhetnek. A helyi civil csoportok már 1997-ben tiltakoztak az építkezés ellen, de a területileg illetékes önkormányzatok és a lakosság nem kapott tájékoztatást, csak a sajtóból értesült a lokátor telepítésének újabb tervéről 2003 januárjában.
Ezután a Civilek a Zengőért Mozgalom jogi eszközökkel és demonstrációkkal is tiltakozni kezdett a tervezett beruházás ellen. Környezet- és természetvédő szervezetek intéztek felhívást Medgyessy Péter miniszterelnökhöz is az ügyben. Időközben az Európai Parlament zöldpárti frakciója is a NATO-hoz fordult, és kérelmezte a tervek átgondolását. A zöldek felhívták a szövetség figyelmét arra, hogy 2004. május 1-jétől Románia és Szlovénia a NATO teljes jogú tagjává válik, és ezekben az országokban a zengő-hegyinél kedvezőbb helyszínek is találhatók stratégiai, nagy hatótávolságú lokátorok elhelyezésére.
A civilek tudomása szerint a NATO már vizsgálja a szlovéniai lehetőségeket, és azt fontolgatja, hogy a tiltakozások miatt három helyett csak két állomást hoz létre, de a HM által megbízott OVIBER Kft. ennek ellenére már ma el akarja kezdeni a nyomvonalba eső fák kitermelését az útépítéshez. A Civilek a Zengőért Mozgalom úgy tudja, hogy a beruházó Mecsek Erdészeti Rt. a Duna-Dráva Nemzeti Park engedélye szerint február 15-ig be kell fejezze az erdőirtást. Herbert Tamás szerint azért sürgetik ezt a munkát, mert félnek, hogy a NATO meggondolhatja magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.