Megállt az idő a gyömrői Pevdi Vegyipari Kft. telephelyén. Olyan az egész terület, mintha a hatvanas évek vidéki ipartelepeinek „csontvázai” mentén sétálgatnánk, rozsdás fémszerkezetű üzemcsarnokok és bomló vakolatú épületek között. Néhány napja szállították el innen azt a butil-akrilát nevű anyagot, amely múlt hét elején egy műanyag tartályból folyt ki. A helyszínre kivonult a rendőrség, a tűzoltóság, a katasztrófavédelem, és az ÁNTSZ is.
A környék 250 lakóját ideiglenesen kitelepítették lakásukból. A csaknem 800 kilogrammnyi anyagot a tiszaújvárosi veszélyeshulladék-megsemmisítőbe szállították. Az üzemben az ÁNTSZ tiltó határozata miatt jelenleg szünetel a vegyi termelőtevékenység, ám az emberek dolgoznak, hogy elvégezzék a további balesetek megelőzését célzó munkálatokat. A Pevdi Vegyipari Kft. fellebbez a termelést tiltó határozat ellen, és be kívánja perelni a hatóságot. Az eset legfőbb tanulsága, hogy a társaság nemrég attól az ÁNTSZ-től kapott hozzájárulást a telepengedélyéhez, amely most kétmillió forintra akarja megbüntetni az üzemet a hiányosságok miatt. Ezenkívül rengeteg veszélyes hulladékot is tárolnak a telephelyen, amelyet jogvita miatt nem távolít el senki, pedig a helyiek állítása szerint a szennyező anyagok a gyömrői vízbázist közvetlenül is veszélyeztetik.
A veszélyes hulladékokat tároló terület 300 méterre helyezkedik el az üzemtől, kármentővel rendelkezik, és állandóan szivattyúzzuk a betonteknőjéből az esővizet, amelyet megtisztítunk – állítja Gál Péter, a Pevdi Kft. igazgatója. Információi szerint az itteni környezetszennyezésről akkoriban azért nem készítettek jegyzőkönyvet, mert így nem tudták volna nyereséggel elvégezni a jogelőd vállalat végelszámolását. A kármentesítés – álláspontjuk szerint – az állam felelőssége, mert a szennyezést nem a Pevdi Kft. okozta. A baleset azonban nem a veszélyeshulladék-tárolóban történt, hanem azon a helyen, ahol a gyár jelenleg is használt alapanyagait tárolják.
– A hatóság azt kifogásolta, hogy a tárolónk területén megrepedezett a beton, pedig csak az aszfalt sérült – számolt be Gál Péter a történtekről. – Azt is állították, hogy a balesetet okozó butil-akrilátot 15 Celsius-fokon kell tárolni, pedig a gyári garancia szerint csak 25 fok alatt kell tartani a hőmérsékletét. Ennek értelmében meg is tettünk mindent, folyamatosan locsoltuk a hordókat, de a nap ultraibolya-sugarainak hatására úgynevezett önpolimerizációs folyamat indult meg, ezért az egyik hordón 5 centiméteres lyuk keletkezett, s egy ezer literes tartály tartalmából húsz liternyi anyag kifolyt – tette hozzá. Tájékoztatása szerint a konténertől húsz méterre a katasztrófavédelem műszaki mérést végzett, és megállapította, hogy a levegő veszélyesanyag-tartalma nem haladja meg a határértékeket. A tartály környezetében lévő munkatársak orvosi vizsgálata sem állapított meg károsodást. Ráadásul nem volt gond a telepengedélyükkel sem, a cég ezt április 24-i határozattal kapta meg a hatóságoktól, amelyek az igazgató szerint évente hússzor végeztek ellenőrzést a gyár területén.
Gál Péter elismeri, hogy elkövettek néhány hibát, például azzal, hogy műanyag tárolóban tartották azt az anyagot, amely a napsütés hatására átalakult. Intézkedési tervet dolgoztak ki, hogy az ÁNTSZ által tapasztalt hiányosságokat felszámolják, de a termelést nem kívánják leállítani a területen.
– Úgy ítéltük meg, hogy a szabálytalanságok miatt az egyik legmagasabb kémiai bírságot kell kiszabnunk – közölte Tettinger Antal, a Pest megyei ÁNTSZ vezetője. A balesetet okozó tartályon szerinte nem öt centiméteres rés, hanem egy nagy lyuk keletkezett, és pontosan nem lehetett tudni, mennyi anyag került a levegőbe. A polimerizálódott kocsonyás alapanyaggal mindenesetre majdnem megtöltöttek egy 200 literes hordót.
– Hatalmas mulasztássorozatra derült fény, az üzemben tárolt anyagok mennyisége, minősége és tárolása tekintetében is, minden szabályt megsértettek – mutatott rá a tiszti főorvos, aki szerint az üzem új tárolójában a hordók nagy részén nincs jelzés, zöméről nem is tudják, mit tartalmaz. Az anyagokat, főként a balesetet okozó butil-akrilátot 15 és 25 fok között ajánlott tartani, de ezt sem biztosították. A hordók a szabadban állnak, a tűző napnak kitéve, egy repedezett betonterületen, nem megfelelő a vízelvezetés, sok tárolóedény rozsdás és lyukas – számolt be a tapasztalatairól. Az ÁNTSZ tavasszal nem fogadta el a cég kockázatelemzését, és további méréseket kért a kft.-től, de sajnos a telepengedélyhez hozzájárultak a munkatársaink – vallotta be a vezető, amikor a cégnek nyújtott telepengedélyről kérdeztük. Mint elmondta, az ÁNTSZ belső vizsgálatot indít, hogy ki követett el mulasztást az engedélyezés során.
– Ragaszkodunk hozzá, hogy a városból elköltözzön az üzem, és ennek érdekében minden törvényes eszközt igénybe kívánunk venni – jelentette ki Gyenes Levente, Gyömrő polgármestere, aki utasította a jegyzőt, intézkedjen a szakhatóságoknál az üzem területén lévő, az elmúlt évtizedekben felhalmozott több tíz tonnányi veszélyeshulladék-anyag elszállításáról is. Gyenes Levente utalt arra is, hogy a 15 ezer lakosú Gyömrőn civil kezdeményezésre aláírás-gyűjtési akció is indult a vegyi üzem felszámolását követelve.
– Harminc éve félnek a gyömrőiek ettől az üzemtől, mert közel van az ivóvízbázishoz, és nőtt a rákos megbetegedések száma is a környéken – közölte lapunkkal a polgármester, aki szerint a jelenlegi tulajdonos már úgy vette meg ezt az üzemet, hogy tudta, milyen anyagokat tárolnak a telken, és ezeket ártalmatlanítani kell.
Gyenes Levente tájékoztatása szerint már két évvel ezelőtt döntött a környezetvédelmi felügyelőség arról, hogy a cégnek kell elszállítani a veszélyes anyagokat. Ezt azonban a bíróságon támadta meg a társaság. A bírósági határozatot meg kell várni, hiszen állami támogatást csak akkor kérhetünk a kármentesítésre, ha úgy döntenek, hogy nem a Pevdi Kft. a felelős – mondta el a polgármester, aki óriási hibának tartja, hogy az ÁNTSZ illetékese csak szóban hívta fel a cég figyelmét a hiányosságokra, így kénytelenek voltak kiadni a telepengedélyt az üzemnek.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó