Várhatóan már augusztus elején megkezdi a termelést a paksi atomerőmű súlyos üzemzavarát okozó tisztítótartály közelében lévő 2-es reaktorblokk – közölte Kocsis István, a Paksi Atomerőmű Rt. vezérigazgatója, miután megkapták az engedélyt az Országos Atomenergia-hivataltól (OAH). Ez alapján az indítás akkor lehetséges, ha az előírt próbákat sikeresen végre tudják hajtani – szögezte le Kocsis, aki szerint minden esély megvan arra, hogy a nyáron mind a négy blokk villamos energiát termeljen. A vezérigazgató állítja, hogy az erőmű előzetes vizsgálatait és számításait nagyon sok „hazai és külföldi tudományos intézmény” ellenőrizte, és jónak találta többek között az orosz Kurcsatov Intézet is.
Információink szerint azonban a magyar szakértők „nagy zsákbamacskajátéknak” tartják az üzembe helyezési programot, hiszen a kettes blokk sokáig egy hűtővíztérben volt a súlyos üzemzavart okozó tisztítótartállyal, ezért idegen, szennyező hasadó anyag kerülhetett a reaktorba. Amennyiben a mérések az újraindítási próbáknál túl nagy jódkoncentrátumot jeleznek, az újraindítási folyamatot le kell állítani. Egy csőtörés esetén ugyanis a környezetre veszélyes mértékben kerülhetnek ki radioaktív anyagok a reaktorblokkból.
– A kettes reaktor problémáinak felszámolása előtt az újraindítás teljes mértékben csak a profit növelését szolgálja, biztonsági indokokkal nehezen alátámasztható – véli Csáki Roland, a Greenpeace munkatársa. – Emlékezzünk vissza arra, hogy a tisztítótartály működtetése is kapott engedélyt, majd utána létrejött az utóbbi hat-nyolc év legsúlyosabb, legkockázatosabb nukleáris eseménye a paksi atomerőműben – tette hozzá.
Nemrég összeférhetetlenségre hivatkozva visszahívták pozíciójából Aszódi Attila miniszteri biztost. A szakember a Kossuth rádió műsorában elmondta, a paksi atomerőmű május 18-án adta be az engedélykérelmet a 2-es blokk újbóli üzembevételével kapcsolatban, az OAH-nak 60 napja volt arra, hogy ezt az engedélykérelmet elbírálja. Ez az idő pénteken járt le, és emiatt volt egy lépéskényszere a hatóságnak.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja